Duma, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ömür boyu dokunulmazlığını sağlayacak tasarıya ‘'Evet'' dedi

Rusya yasama sisteminin alt meclisi olan Duma, devlet başkanlarının görevi bıraktıktan sonra da dokunulmaz kılınmasını sağlayacak yasa tasarısını ilk turda kabul etti. Tasarıya göre eski devlet başkanları ve aileleri, vatana ihanet hariç diğer tüm suçlara karşı dokunulmaz sayılacak.

Kurultay

Putin'i ‘'ömür boyu'' dokunulmaz kılacak yasa tasarısı ilk oylamayı geçti

Rusya'da alt meclis Duma, Putin'i ve görevi bırakan devlet başkanlarını dokunulmaz kılacak tasarıya ilk turda ''Evet'' dedi. Tasarının içeriğinde, Rusya devlet başkanları ve ailelerinin evlerinin aranamayacağı, bu isimlerin sorgulanamayacağı ve mal varlıklarına da el konulamayacağı ifade edildi. Ayrıca Duma, devlet başkanlarının görevi bıraktıktan sonra Federasyon Konseyi'nde kalıcı koltuk sahibi olmaları için düzenlenen başka bir tasarıya da onay verdi. 


Mevcut durumda Rusya Devlet Başkanı sadece görev yaptığı sürece dokunulmazdı. Yeni tasarıya göre ise Başkan, görevden ayrılmış dahi olsa, vatana ihanet hariç hiçbir suçtan ötürü yargılanamayacak. Onaylanması halinde tasarıdan faydalanacak isim Rusya Eski Lideri Dimitri Mehvedev olacak.


Navalnıy sosyal medyadan tepki gösterdi


Rusya tarafından zehirlendiği, Avrupa laboratuvarlarınca tespit edilen Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy ise bu tasarıya tepki gösterdi. Twitter aracılığı ile açıklamalarda bulunana Navalnıy, "Putin'in neden şimdi dokunulmazlık yasasına ihtiyacı var? Diktatörler kendi özgür iradeleriyle görevini bırakabiliyor mu?" ifadelerini kullandı. 

Tasarı, iki kez daha oylandıktan sonra üst meclis olan Federasyon Konseyi'ne gönderilecek. Burada da kabul edilirse tasarı Putin'in masasına gelecek ve imzasıyla yürürlüğe girecek.

Tasarının onaylanmasından sonra Putin'in görevi bırakacağı söylentileri yeniden gündeme gelse de Kremlin, Başkan'ın sağlık durumunun iyi olduğuna dair açıklamalarını sürdürüyor.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar