Rüstem Umerov: Kırım meselesi ve işgal altındaki bölgeler bir bütün olarak ele alınmalı

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Dış Politika Konseyinin düzenlediği “Ukrayna Prizması” etkinliğine konuşmacı olarak katıldı. Umerov, “Kırım meselelerini ve Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki geçici olarak işgal edilmiş bölgeleri, diplomatik, parlamento, uzman ve medya faaliyetleri dahilinde mevcut tüm uluslararası platformlarda tanıtmalıyız.” dedi.-

Kurultay

Rüstem Umerov: Kırım meselesi ve işgal altındaki bölgeler bir bütün olarak ele alınmalı

Ukrayna Parlamentosunun Kırım Tatar Milletvekili Rüstem Umerov, Facebook'tan yaptığı paylaşımla dün konuşmacı olarak katıldığı Dış Politika Konseyi "Ukrayna Prizması" (Foreign Policy Council "Ukrainian Prism") etkinliğinde "Ukrayna'nın işgali sonlandırma politikasını Rusya'nın Ukrayna'ya karşı hibrit savaşı çerçevesinde yeniden düşünülmesi" raporuyla ilgili düşüncelerini paylaştığını bildirdi. Söz konusu raporu hazırlayanların, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri saldırısının bir sonucu olarak, Kırım meselesini ve Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki geçici olarak işgal altındaki bölgeleri ortak bir vaka olarak ele alma ihtiyacına katıldığını belirten Umerov şu ifadeleri kaydetti:

"KIRIM PLATFORMU ARACILIĞIYLA TANITACAĞIM"

"Kırım meselelerini ve Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki geçici olarak işgal edilmiş bölgeleri bu şekilde diplomatik, parlamento, uzman ve medya faaliyetleri dahilinde mevcut tüm uluslararası platformlarda tanıtmalıyız. Kendi adıma, bu tezin parlamento kanalında 'Kırım Platformu' aracılığıyla tanıtılmasını sağlayacağım.

KIRIM TATAR HALKININ STATÜSÜSÜ HAKKINDA YASALARIN KABULÜ

Kırım Tatar halkının haklarının restorasyonuna özellikle dikkat ettim, bu olmadan Kırım'ın işgalden arındırılmasına ilişkin kapsamlı devlet stratejisini detaylandırmak imkansızdır. Bu nedenle, Ukrayna Anayasası'nın X. Bölümünü değiştirmeyi ve 'Yerli Halkların Statüsü Hakkında' ve 'Kırım Tatar Halkının Statüsü Hakkında' yasalarını kabul etmeyi gerekli görüyorum.

"YASA DIŞI HAPSEDİLEN KİŞİLERİN STATÜSÜ"

Serbest ekonomik bölge 'Kırım'ın Oluşturulmasına Dair Kanun tasarısını yürürlükten kaldıran bir yasa tasarısı hazırlamayı amaçlayan insan hakları komitesi çalışma grubunun faaliyetleri hakkında Ukraynalı Prism uzmanlarını bilgilendirdi. Ayrıca, hükumet tarafından hazırlanması gereken 'Rus saldırganlığı sonucu yasadışı olarak hapsedilen kişilerin statüsüne ilişkin' yasasının hazırlanmasının önemini vurguladım."

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar