Ruslar KKTC'nin yüzde 4'ünü satın alıp, sıcak denizlere indi

İsrail, Rum ve Araplar'dan sonra Ruslar'ın da adanın kuzeyinde 7 bin hektar toprak satın aldığı ortaya çıktı bildirildi.

Kurultay

Ruslar, KKTC'nin yüzde 4'ünü satın aldı

Ruslar sıcak denizlere inmek için KKTC'den toprak alarak ilk adımı attı. İsrail, Rum ve Araplardan sonra harekete geçen Ruslar özellikle Akdeniz'e kıyısı olan Girne, Magosa, Güzelyurt, Karpaz, Tatlısu, Dipkarpaz, Büyükkonuk, Bahçeli, Yenierenköy ve Sadrazamköy bölgelerinde arazi satın alıp ve buralara lüks siteler inşa etmeye başladı. Daha önce İsrail, Rum ve Arapların satın aldığı 4 bin hektar toprağın dışında Rusların da yaklaşık 2 bin 500 futbol sahası büyüklüğünde 7 bin hektar arazi aldığı belirlenirken 17 bin Rus'un satın alınan topraklar için yaklaşık 90 milyon euro ödendiği belirlendi.

25 bin emlak satıldı

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği'nden (KTEB) alınan bilgiye göre, emlak alanında son yedi yılın en parlak dönemi 2014 yılı olurken, mahkemelik konutlar dışında 6 bin Rus'un, bu yıl içerisinde 25 bin emlak satın aldığı öğrenildi.

Lüks siteler yapıyorlar

KKTC vatandaşı olmayan kişiler, Kuzey Kıbrıs sınırları içinde Bakanlar Kurulu'nun verdiği izinle bir ev, villa, dükkan ya da 1 dönüm araziye sahip olabiliyor. Yasalara göre evli çiftler bir kişi olarak kabul ediliyor. Mülk almak için de oturma iznine gerek yok. KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın bulunduğu Girne boğaz bölgesinde  İsraillilerin 443 paravan şirket kurup 4.5 kilometrekarelik bir alanda arsa satın aldıkları tespit edilmişti.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar