Rus yetkililer Kırım topraklarına kendi vatandaşlarını yerleştiriyorlar

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da konutların yaklaşık yarısının Moskova, St. Petersburg ve Krasnodar bölgesi sakinleri tarafından satın alınıyor. Kırım Tatar yetkililerin aktardığı bilgiye göre Kırımın işgalinden sonra Batı ülkelerin uyguladığı yaptırımlardan dolayı birçok müteahhit yarımadaya girmek istemiyor. Durum böyle olunca bölgedeki topraklar ve inşaat yerleri Rus yetkililerinin tercihi doğrultusunda Rus vatandaşlara satılıyor.

Kurultay

Kırım topraklarına Ruslar yerleştiriliyor

Rusya'nın işgali altında bulunan Kırım'da konut satın alımları ile ilgili sözleşmelerin yarısının Rusya'nın Moskova ve St. Petersburg şehirleri, Krasnodar bölgesi sakinleri ile yapıldığı belirtildi.

Yarımadanın güney bölgesinde bulunan ve yeni inşa edilen konutlar için büyük talep olduğu, satılan konutların yüzde 70'inin ilgili konutlar oluduğu ve Ruslar tarafından satın alındıkları bildiriliyor.

Haziran ayı itibarıyla Sivastopol hariç Kırım'ın güney bölgesi birinci el piyasasında satışa sunulan konutların yüzde 52'sini yeni inşa edilen toplu konutlar oluşturduğu, benzer konutların metrekaresinin 50 bin rubleden (770 dolar) başlayan fiyatlarla, manzaralı dairelerin metrekaresinin 100 bin rubleden (1500 dolar) başlayan fiyatlarla satıldığı açıklandı.

Elde edilen bilgilere göre, piyasanın yüzde 43'ünü business sınıf projeler oluşturuyor. Benzer konutlarda metrekare için 75-80 bin ruble (1100-1200 dolar) isteniyor ve yüzölçümü 50-200 metrekareyi buluyor. Piyasanın geri kalan yüzde 5'ini de elit kompleksler oluşturmaktadır.

Söz konusu kategoride bulunan konutların metrekare fiyatı 270-780 bin rubleden (4-12 bin dolar) satılıyor. Satışa sunulan elit konutların yüzölçümü 40-130 metre kare, çatı katı dairelerinin yüzölçümü 150-380 metrekaredir.

Öte yandan Rusya Federal İstatistik Kurumu (Rosstat), 2015 yılında Kırım ve Akyar'da (Sivastopol) konut inşaatında yüzde 59,7'lik düşüş yaşandığını açıklamıştı.

Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesinden sonra yarımadada inşaat sektöründe ciddi sorunlar yaşamaktadır. Batı ülkelerin uyguladığı yaptırımlardan dolayı birçok müteahhit yarımadaya girmek istemiyor. Bunun yanı sıra Kırım'a inşaat malzemelerinin sevkiyatında da sıkıntılar ortaya çıktığından dolayı yarımadada malzeme fiyatlarında büyük artış meydana geldiği ifade edildi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar