Rus kara propagandası Sputnik, baltayı taşa vurdu: Gündoğdu marşını...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Toplantısı'nda konuşma yaptığı sırada partililerden bir grup tarafından Gündoğdu Marşı okundu. Gündoğdu marşının ne olduğunu bilmeyen Rus kara propaganda medyası Sputnik, Barış Pınarı Harekatınına destek veren partilileri güya böyle küçük düşürmeye çalıştı.

Kurultay

Rus kara propagandası Sputnik, baltayı taşa vurdu: Gündoğdu marşını...

RUS PROPAGANDA MEDYASI SPUTNİK HER ZAMANKİ GİBİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, marş okunduğu esnada konuşmasına kısa bir süre ara verip marşı dinledi. Ancak, Barış Pınarı Harekatı dolayısıyla Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı güya küçük düşürmek için hazırda bekleyen Rus kara propaganda medyası Sputnik, haberi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla şaşırtmadı. 


GÜNDOĞDU MARŞI, TÜRK MİLLETİNDEN BAŞKASININ DEĞİL

Türk ordusunun İstiklal Harbi ve Büyük Taarruz döneminde verdiği destansı mücadeleye atfen kaleme alınan "Gündoğdu Marşı'nı", Grup Yorum etiketiyle paylaştı.
Kremlin'in Türkçe propaganda uzantısı haline gelen Sputnik'in olayı paylaşırken; sol, sosyalist ve komünist politik görüntüsünün arkasında bölücü terör örgütlerinin yandaşı olan Grup Yorum'un ismini geçirmesi maksatlarını da ortaya koyuyor. Konu hakkında, cahilce ve kasıtlı bir şekilde paylaşım yapan Rus propaganda medyasının paylaşımı şöyle:
Grup Yorum'un Türk istiklalinin destansı marşını değiştirerek kendi söylemlerini geçirdiği bir varyasyonu da bulunuyor.
İşte Türk İstiklal Harbinin destansı mücadelesini yansıtan marşın orjinal hali:

GÜNDOĞDU MARŞI NE ZAMAN YAZILDI?

Türk ordusunun 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Başkomutanlık Meydan Savaşı (Büyük Taarruz), 30 Ağustos 1922 tarihinde kesin bir zafer ile sonuçlandı.
Afyon - Kütahya hattından İzmir'e doğru ilerleyen Türk Ordusu 9 Eylül 1922'de İzmir'i geri alarak 3 yıldan uzun süre işgal altında kalan topraklarımızı geri aldı.
İzmir'in Kurtuluşu sonrasında İzmir Marşı, Türk insanının vatan uğruna canını seve seve feda etmesini anlatmak için yazılmıştı. Gündoğdu Marşı'nın ilk hali de Büyük Taarruz sonrasında yazıldı. Gündoğdu Marşı, dilden dile Türk askerinin destansı mücadelesini sözleriyle de ortaya koyuyor:

GÜNDOĞDU MARŞI

Gün doğdu, hep uyandık,
Siperlere dayandık
İstiklalin uğruna da,
Al kanlara boyandık.

Sandılar Türk uyudu,
Ata cenge buyurdu.
Türkün asker olduğunu,
Dünyalara duyurdu.

Ülkemiz Türk ülkesi,
Aşık eder herkesi .
Üstümüzden eksilmesin
Al bayrağın gölgesi.
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar