Rus işgalciler, Kırım'da bir yasa dışı kazı çalışmasına daha başladı

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da Yedi Kuyu (Lenino) bölgesindeki Kaçan (Novonikolayevka) köyü yakınlarında, Altın Ordu dönemine ait Acı El (Hacı El) adlı eski yerleşim yerinin kalıntıları bulundu.

Kurultay

Rus işgalciler, Kırım'da bir yasa dışı kazı çalışmasına daha başladı

İşgalci yönetimin inşa ettiği su boru hattı üzerinde Kaçan köyü yakınlarında eski köyün kalıntılarının tespit edildiği bildirildi. Rus haber ajanslarında dün çıkan haberlere göre, yasa dışı kazı çalışmaları yapan Rus arkeologlar, 4 bin 400 metrekarelik alanı kazdı. Geç ortaçağa ait evlerin kalıntılarını inceleyen arkeologların çok sayıda insan ve hayvan kemiği bulduğu ifade edildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Rus arkeolog Vadim Mayko, yerleşim yerinin yaklaşık yüzde 10'unun su borusu inşaatının arazisi altında kaldığını ve diğer kısmının henüz tamamen incelenmediğini vurguladı.

Acı El yerleşim yeri yakınında ayrıca Tunç Çağı'na (M.Ö. 3000-1200) ait birkaç yerleşim yerinin bulunduğu bildirildi. Yerleşim yerlerinin yakınında ise nekropol (eski mezarlık) ve kurgan bulundu. Eski dönemlerde kurganlara dönemin önde gelen insanları gömüldüğü için bu tip mezarlar arkeologlar için özellikle büyük değer taşıyor.

İlgili haber: İŞGALCİLER, FRANSIZ ARKEOLOGLARIN KIRIM'A GELECEĞİNİ İDDİA ETTİ

Bilindiği gibi, uluslararası toplumun uyarılarına rağmen işgalciler, Kırım'da yasa dışı arkeolojik kazıları yürütmeye devam ediyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar