Rum eski teşkilat Başkanı Andreas Pentaras'dan akılalmaz iddia: Türkiye, nükleer silah üretecek

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi İstihbarat Servisi eski başkanı Storgos Andreas Pentaras, Türkiye ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

Kurultay

Andreas Pentaras: “Türkiye, nükleer silah yapmak istiyor”

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne bağlı televizyon kanalı Sigmalive TV'de katıldığı bir programda Pentaras, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinde Türkiye ile Rusya'nın  işbirliğine gitmesinin perde arkasında nükleer silah üretimi olduğu iddiasını ortaya attı.

Bu konuda Pentaras, "Türkiye ve Rusya arasındaki Akkuyu nükleer santrali anlaşması, Türkiye'nin seyretilmiş uranyum içeren 4 adet reaktör üretmesini sağlayacak. Bu durumun ise nükleer enerji üretimiyle yakından uzaktan alakası yok. Bu 4 reaktör, nükleer silah ve bomba üretimi için kullanılacak" iddialarında bulundu.

TÜRKİYE'NİN ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞINI AZALTACAK

 İnşasının tamamlanması halinde Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacak olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali, ürettiği elektrik ile Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını azaltması hedefleniyor.

Akkuyu Nükleer Güç A.Ş.'nin sitesinde yer alan bilgiye göre, Akkuyu'ya her biri 1200 MW gücünde 4 reaktör kurulacak ve 4800 MW'lık elektrik enerjisi elde edilecek. Şu anda Türkiye 56.000 MW elektrik tüketiyor. Buna göre Akkuyu'nun % 12 enerji desteği vereceği düşünülüyor.

Haberin Kaynağı: Birlik Gazetesi

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar