Romanya: NATO, Karadeniz'de Rusya'ya karşı askeri varlığını artırmalı

Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu, Karadeniz ile işgal altındaki Kırım bölgesinde Rusya'nın gerçekleştirdiği askerileştirme ve güçlerini artırma nedeniyle NATO'ya çağrıda bulundu. 

Kurultay

Romanya: NATO, Karadeniz'de Rusya'ya karşı askeri varlığını artırmalı

Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu Karadeniz 18 Kasım tarihinde düzenlenen «The Road to Warsaw Security Forum» adlı çevrimiçi konferans sırasında, Rusya'nın Karadeniz ve işgal ettiği Kırım'da gerçekleştirdiği askerileştirme ve güçlerini artırma hareketlerinden dolayı NATO'nun izleme ve gözetim faaiyetleri dahil olmak üzere Karadeniz'deki varlığını artırması gerektiğini belirtti.

"RUSYA KIRIM'DA VE KARADENİZ'DE ASKERİ GÜCÜNÜ ARTIRIYOR"

Konuya ilişkin açıklamada Aurescu, "Daha iyi bir çevreleme sağlamak için yapılacak çok şey var daha, bu nedenle NATO'nun güney kanadında daha fazla Müttefik bulunmasını destekliyoruz. Denizde neler olduğundan haberdar olmamız için daha fazla izleme ve gözetim faaliyetlerine ihtiyacımız var. Çünkü Rusya Kırım'da ve Karadeniz bölgesinde askeri gücünü artırıyor." dedi.

"ABD'NİN RUSYA'YA DAHA ÇOK DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR"

Bogdan Aurescu ayrıca, Joseph Biden başkanlığında ABD'nin yeni yönetimi Karadeniz bölgesi ve Rusya'ya daha fazla ilgi göstermesini (dikkat etmesini) umduğunu ifade etti. 

ABD'nin yeni Devlet Başkanına destek verdiğini işaretleyen Aurescu, "Bu yönetim hakkında olumlu hislerim var. Rusya ve bu bölgeye verilecek ilginin artacağını düşünüyorum." ifadesini kullandı. 

EMİNE CEPPAR'DAN NATO'YA KARADENİZ'DEKİ VARLIĞI ARTIRMA ÇAĞRISI

Daha önce 8 Eylül 2020 tarihinde NATO'nun geleceğinin ele alındığı müzakerelere katılan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Rus işgali altındaki Kırım'ın askerileştirilmesi nedeniyle NATO'yu Karadenizdeki varlığını artırmaya davet ettiği bildirdi.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI CEPPAR'DAN NATO'YA KARADENİZ'DEKİ VARLIĞI ARTIRMA ÇAĞRISI

Daha sonra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Karadeniz'deki güvenlik önlemlerini artıracağını duyurdu.

NATO KARADENİZ'DEKİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ARTIRACAK

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar