Olimpiyatlar yarın başlıyor Türkiye'de hala yayıncı kuruluş yok!

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleşecek 2016 Yaz Olimpiyatları, Cuma günü yapılacak açılış seremonisi ile başlayacak. Ancak, Türkiye'de oyunları yayınlayacak kuruluş hâlen belli değil. Olimpiyatların yayın hakkını elinde bulunduran Saran Holding, maliyetinin çok altında bir fiyatla TRT'ye teklifte bulundu. 24 saat içinde çözüm bekleniyor...

Kurultay

Olimpiyatları izyelebilecek miyiz?

2016 Rio Yaz Olimpiyatları, Cuma günü yapılacak açılış seremonisiyle başlayacak. Türkiye de 21 dalda 103 sporcusuyla mücadele edecek. Olimpiyatların başlamasına 1 gün kaldı fakat Türkiye yayıncı kuruluş hâlâ belli olmadı. 

Olimpiyat Oyunları'nın yayın hakkını elinde bulunduran şirket Saran Holding. Saran, yayınların maliyetinin epey altında bir fiyatla TRT'ye teklif edildiğini fakat anlaşmanın henüz sağlanamadığını bildirdi. Şirket, Youtube'dan canlı yayınlamaya kadar varan çözüm modelleri üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı ve 24 saat içinde nihai neticenin duyurulacağı ifade edildi.

Saran Holding şu açıklamayı yaptı: 

"Rio 2016 Olimpiyat Oyunları'nın başlamasına sayılı günler kala; kamuoyunda çıkan "TRT ve SARAN arasındaki anlaşmazlık nedeniyle Olimpiyatların yayınlanamayacağı" haberleri üzerine, tarafımızca bilgilendirme yapma gereği doğmuştur.

2014 Kış Oyunları ve 2016 Rio Olimpiyatlarının Türkiye haklarını uluslararası bir televizyon kanalı satın almış ancak yaptığı ihalede 2016 Olimpiyatları'na yayıncılar tarafından ilgi olmamıştır. Bunun üzerine, şirketimiz Saran Medya Olimpiyat Oyunları'nın alt lisanslamasını satın almıştır.

Bu tarihten itibaren şirketimiz başta lider yayıncı TRT olmak üzere tüm yayıncılarla görüşmelere başlamış, menfur darbe girişimi sonrasında yayın hakları için kuruma maliyetinin de hayli altında bir bedel talep etmiştir. Bu süreçte sürekli temas halinde olduğumuz TRT'nin bütçesel sıkıntıları da düşünüldüğünde, kanaatimizce TRT de kendince haklıdır.  

Saran Medya bu bilinçle hareket ederek, Rio Olimpiyatları'nı Türk sporseverlerle buluşturmak adına, sponsor görüşmelerinden farklı televizyon kanallarına içerik bölüştürme yöntemine; hatta Olimpiyatları youtube kanallarından yayınlamaya kadar uzanan farklı çözüm modelleri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Durum bu minvalde olup, nihai neticenin kamuoyuyla 24 saat içinde paylaşılacağı bilgisini saygılarımızla arz ederiz"

Anlaşma henüz sağlanmadı fakat buna karşın TRT'nin spor spikerleri Çarşamba günü Rio De Janeiro'ya gitti. 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar