Rekabet Kurulu, WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurarak, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma açtı

Rekabet Kurulu tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğuna ilişkin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un "hakim durumun kötüye kullanılması" başlıklı maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma başlatıldığı kamuoyuna duyuruldu. Ayrıca, yeni güncellemenin telafisi olmayan sonuçlar doğurabileceği de ifade edilerek, WhatsApp verilerinin paylaşılma zorunluluğunun durdurulduğu bildirildi.

Kurultay

Rekabet Kurulu WhatsApp hakkında soruşturma başlattı

Türkiye'de WhatsApp'ın gizlilik ayarındaki değişiklikle ilgili olarak başlayan tartışmaya Rekabet Kurulu dahil olarak, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattığını duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada soruşturma başlatılmasına ek olarak, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Kanunu'nun 9'uncu maddesi çerçevesinde Facebook'un, "Türkiye'de WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulların durdurması'' gerektiği de bildirildi. 


İşte Rekabet Kurulunca yapılan açıklamanın satır başları: 
"Söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp'ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021'den itibaren WhatsApp'ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir."


"Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun'un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook'un Türkiye'de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook'un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.''


Facebook'tan açıklama geldi


Rekabet Kurulu'nun soruşturma kararının öncesinde Facebook Türkiye Temsilciliği'nden de açıklama geldi. Planlanan değişikliğin WhatsApp'ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmediği vurgulanan açıklamada, "Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz." denildi. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar