Refat Çubarov davasında işbirlikçi Kovitidi'nin ifadesi alındı

İşgal edilen Kırım'ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesinde dün, işgalcilerin KTMM Başkanı Refat Çubarov'a karşı açtığı dava görüldü. Duruşma sırasında, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunun eski milletvekili, günümüzde ise Rusya'nın sözde Kırım senatörü Olga Kovitidi iddia makamının tanığı olarak ifade verdi.

Kurultay

Refat Çubarov davasında işbirlikçi Kovitidi'nin ifadesi alındı

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesinde, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov'a karşı açılan dava görülmeye devam ediyor. 8 Şubat 2021'de yapılan duruşmada Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunun eski milletvekili, günümüzde ise Rusya'nın sözde Kırım senatörü olan Olga Kovitidi ifade verdi.

Rus propaganda haber ajansı TASS'ın bildirdiğine göre, Kovitidi 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Ukrayna toprak bütünlüğüne destek vermek amacıyla düzenlenen miting hakkında ifade verdi. Mahkemede konuşan işbirlikçi, Çubarov'un davranışlarından onun miting organizatörü olduğunu anladığını iddia etti. Kovitidi, Çubarov'un miting sırasında KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz'e Kırım Tatarca bir şeyler söylediğini ve bundan sonra Çiygöz'ün güya kalabalığı yönetmeye başladığını ileri sürdü.

Bununla birlikte Kovitidi ifade verirken, "Çubarov genel kurul salonuna gelerek milletvekillerini tehdit etti. Oturum iptal edilmezse KTMM'nin eylemcilerinin parlamento binasını ele geçireceğini söyledi." diye konuştu.

ÇİYGÖZ: AKSYONOV, KOVİTİDİ, KONSTANTİNOV GİBİ TANIKLARDAN ÇOK SAÇMA ŞEYLER DUYDUM

İşbirlikçi Kovitidi'nin sözde mahkemede verdiği ifadeyi yorumlayan KTMM Başkan Yardımcıs Ahtem Çiygöz, "Aksyonov, Kovitidi, Konstantinov gibi tanıklardan çok saçma şeyler duydum. Benim davam görülürken özellikle onların ifade vermesini istedim. Ukrainler ve Kırım Tatarlarının işgalci yönetimden bu yalanları duymasını istedim." dedi.

Kovitidi'nin, KTMM'nin güya Kırım Parlamentosunu ele geçirmeye tehdit ettiği yönündeki açıklamasını değerlendiren Çiygöz, "Bir amacımız vardı; herhangi bir siyasi kararın alınmasını engellemek istiyorduk. Genel kurul salonuna girmek gerekecekse bunu yapacağımızı açıkça söylüyorduk. Ama bu bir tehdit değil ve toplu kargaşa suçlamasıyla ilgili bir şey değil." diye konuştu.

ÇUBAROV: UKRAYNA'NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE KARŞI OLAN KARARLARIN ALINMASINI ENGELLEMEK İSTİYORDUK

Sosyal medya üzerinden konu ile ilgili açıklama yapan Çubarov, "KTMM, 26 Şubat 2014 tarihinde insanları Kırım Parlamentosu önünde toplanmaya davet etti. Milletvekillerinin, Ukrayna toprak bütünlüğüne karşı olan ve Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılma tehdidini taşıyan kararı kabul etmesini engellemek istiyorduk." diye anlattı.

Çubarov ayrıca Kovitidi'nin 24 Şubat 2014'te yaptığı konuşmada Kırım'ın Ukrayna'ya bağlı kalmasını gerektiğini savunduğunu hatırlattı. Çubarov, "O gün Kovitidi benim, Andrey Sençenko ve Leonid Pilunskiy'in tekliflerini tamamen destekledi. Kovitidi hatta, kimsenin ayrılıkçılığa yol açabilecek eylemleri aklına bile getirmediğini ve hiç kimsenin Kırım'ın Ukrayna'ya bağlı olduğundan şüphe etmediğini söylemişti." dedi.

Kovitidi'nin 26 Şubat 2014'te Kırım parlamentosu önünde yaptığı konuşmanın videosu sosyal medyada yayımlandı.

Kovitidi yayınlanan videoda, şunları söylüyor: "Biz Kırım'ın milletvekilleri Kırımlıları duymalıyız. Biz bugün birliği savunuyoruz. Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Ukrayna'ya bağlı olduğunu savunuyoruz. Kırım'da barış olmasını istiyoruz. Kimsenin askerlerini Kırım'a getirmesini istemiyoruz."

SÖZDE SORUŞTURMA KOMİTESİNDEN SUÇLAMA

Sözde Soruşturma Komitesi 31 Mart 2020 tarihinde, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov'a "suçlama" yöneltti.

İşgalci yönetimin kontrolündeki sözde Soruşturma Komitesi tarafından yayınlanan açıklamada, "Çubarov, Rusya'nın toprak bütünlüğünü bozmayı amaçlayan toplu eylemleri organize etmek ve kamuya açık olarak bu eylemleri gerçekleştirme çağrıları yapmakla suçlanıyor." ifadelerine yer verildi.

Sözde Soruşturma Komitesi, Refat Çubarov'un 25 Şubat 2014 tarihinde yardımcısı olan Ahtem Çiygöz'e, Kırım Parlamentosu binası önünde "toplu kargaşayı organize etme talimatı" verdiğini ileri sürdü.

İşgalciler, KTMM Başkanı Refat Çubarov'a; Rusya Ceza Kanunu'nun 212. maddesinin 1. fıkrası (şiddet içeren toplu kargaşa organize etmek), 280. maddesinin 1. fıkrası (Rusya'nın toprak bütünlüğünü ihlal etmeye amaçlayan eylemlere çağrı) ve 280.1. maddesinin 2. fıkrası (Rusya Federasyonu'nun toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemlerde bulunma çağrıları) çerçevesinde sözde suçlama yöneltti.

"26 ŞUBAT DAVASI"

Bilindiği gibi 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisinin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasını istemişti.

Ardından sözde yönetim bahse konu mitingden dolayı "toplu kargaşa" gerekçesiyle Kırım Tatarlarına baskı aracı olarak sözde "26 Şubat davası"nı başlattı. Kırım'ın Rus yönetimi tarafından "26 Şubat Davası" kapsamında gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov tutuklu bırakılırken, Eskender Kantemirov, Arsen Yunusov ve Eskender Emirvaliyev teminat ile serbest bırakılmıştı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde "kargaşa organize etmek" suçuyla 29 Ocak'ta gözaltına alınmıştı. "26 Şubat davası" kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da "toplu eyleme katılmakla" suçlandı.

Kırım Yüksek Mahkemesi, 20 Temmuz 2016 tarihinde yaptığı duruşmada, "26 Şubat davalarını" ayırmaya, yani 26 Şubat 2014 tarihinde miting organize etmek suçuyla yargılanan Ahtem Çiygöz ve mitinge katılmakla suçlanan gençleri birbirinden ayrı şekilde yargılamaya karar verdi. 13 Eylül tarihinde söz konusu karara itiraz dilekçesi incelendi, ancak Rus hakimler dilekçeyi reddederek önceki mahkemenin kararını onadı.

11 Eylül 2017 tarihinde Kremlin kontrolündeki mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz'ü 8 yıl hapse mahkum etti. Türkiye Cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok kişinin çabası sonucu 25 Ekim 2017 tarihinde Ahtem Çiygöz serbest bırakılarak Türkiye'ye götürüldü. 27 Ekim'de Ahtem Çiygöz Ukrayna'ya döndü.

Akmescit'teki sözde Merkez Bölge Mahkemesi 19 Haziran 2018 tarihinde,  Ali Asanov ve Mustafa Degermenci hakkında 4 yıl 6 ay, Arsen Yunusov ve Eskender Kantemirov hakkında 4 yıl, Eskender Emirvaliyev hakkında 3 yıl 6 ay şartlı hapis ve hepsine 3 yıl denetimli serbestlik kararını verdi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar