PYD eş Başkanı Salih Müslim Kerkük'te; Türkiye'yi IŞİD'i desteklemekle suçladı

Bölücü terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin elebaşı Salih Müslim, ziyaret için gittiği Kerkük'te Türkiye hakkında küstahça açıklamalarda bulundu.

Kurultay

PYD'den Kerkük'te Türkiye için küstah açıklama

Bölücü terör örgütü PKK'nın Suriye kolu olan PYD'nin  Eşbaşkanı Salih Müslim Kerkük'e sürpriz ziyarette bulundu. Kerkük valisi Necmettin Kerim'le görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi. Salihi, "Kerkük bizim için kutsalların kutsalıdır" açıklamasında bulundu.

Salih, IŞİD terör örgütünün Irak'ta bazı yerleri işgal ettiği günde Kerkük'ü ziyaret emenin kendisi için gurur verici olduğunu söyleyerek, Türkiye'ye yönelik küstah iddialarda bulundu. PYD elebaşısı, Türkiye'nin IŞİD terör örgütüne yardım devam ettiğini iddia ederek, "Bu durum çok üzücü" dedi.

TÜRKMENLER'DEN MÜSLİM'E TEPKİ

Müslim'in Kerkük ile ilgili açıklamalarına Türkmenler'den cevap gecikmedi. Irak Türkmen Cephesi yayınladığı bildiride açıklamayı şiddetle kınayarak, "Kerkük'te bir Türkmen Vatandaşı kalana kadar şehirin bir Türkmen olduğunun" altı çizildi. Türkmen cephesi  böyle açıklamalar iki halkın arasında tarihi ilişkini bozulmasına yol açacağını da bildirisinde ayrıca vurguladı.

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, Türkmenlerin ve özellikle Irak Türkmen Cephesi ile Kürdistan Yurtsever Birliği Partisi'yle olan ilişkilerimiz, Türkmen ve Kürt halkının milli çıkarları çerçevesindeki karşılıklı kardeşce bir ilişki içindeyiz ve her zaman devamından yanayız. Ancak dün, Kerkük Valisi ve KYB Siyasi Büro üyesi Sayın Necmettin Kerim'in, PYD Başkanı Salih Müslüm ile Kerkük Valilik binasında görüşmesi ve bu görüşmeye Meclis Başkanı Rebvar Talabani'nin katılmasıyla gerçekleşmesi, bizleri hayret ve kuşku içinde bırakmıştır. Kerkük il meclisi üyeleri bu konuya sus kaldı, Suriyelileri ilgilendiren bir ziyaret karşısında ve Kerkük Valisi'nin davranışlarına karşı endişelerimizi bildirmekteyiz.

Öte yandan Türk ve Kürt kamu alanına bildirmeliyiz ki, kardeşlik ilişkilerimizi parti çıkarlarına kullanmamalıyız. Kerkük Valisi Necmettin Kerim'in, "Kerkük halkı, PKK'ın uzantısı olan PYD'yi desteklediği" sözleri yeni bir gelişme ve talihsizlik olarak nitelendirmekteyiz. Bu sözler partisi adına açıklanmış ise, zararı olmayacaktır.

Salih Müslüm'ün "Kerkük, Kudüs'ün Kudüs'üdür" sözleri de asla ve asla kabul edilemez. Herkes bilmelidir ki, Kerkük'te bir Türkmen var olur ise, Kerkük'ün Türkmen özelliğini kimse değiştirmeyecektir. Bizler, Irak'ta zor günler yaşarken ve DAİŞ ile mücadelemiz devam ederken, Kerkük gibi önemli bir ilde Suriye'nın sorunlarını sokmanın ne anlamı var. Eğer Suriye'nin sorununu Kerkük'e taşırsanız Kerkük'ü nasıl özel bir bağımsız Federe bölgesi yapmakta anlaşacağız.

Biz, KYB'nin siyasi büro yetkililerinin Salihi Müslim ile Kerkük'te tüm kesimleri kapsayan Kerkük valilik binasında değil Süleymaniye'de karşılamalarını umardık.

Bu nedenle tüm Kerkük il meclis üyeleri, siyasi partiler ve kitleler, bu konuda görüşlerini açıkça bildirmelidirler. Biz Irak Türkmen Cephesi Olarak, Celal Talabani'nin Başkanlığı'nda olan KYB ile kardeşlik ilişkilerimize devam edeceğiz."

Özdemir HÜRMÜZLÜ / KERKÜK

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar