Bakü'de Rusya, İran ve Azerbaycan üçlü zirvesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya, Azerbaycan, İran devlet başkanları üçlü zirvesine katılmak için Azerbaycan'da.

Kurultay

Bakü'de üçlü zirve

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya, Azerbaycan, İran devlet başkanları üçlü zirvesine katılmak için Azerbaycan'da. Putin ayrıca yarın St. Petersburg'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

Dostlar alışverişte görsün: Putin ve Aliyev'den karşılıklı övgüler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya, Azerbaycan, İran Devlet Başkanları Üçlü Zirvesi'ne katılmak için geldiği Azerbaycan'da mevkidaşı İlham Aliyev ile görüştü. Aliyev, görüşmede, Azerbaycan ile Rusya arasındaki ilişkileri çok iyi olarak nitelendirerek, iki ülkenin stratejik ortak olduğunu söyledi.

Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecinde Rusya'nın önemli rol oynadığını vurgulayan Aliyev, Karabağ savaşında Ermeni tarafında savaşan Rus Tümen ve Alaylarını unutmuş olacak ki, Rusya'nın bu rolüne değer verdiklerini kaydetti. Çözüm sürecinin ilerlemesinde Putin'in bizzat katılımının da büyük önem arz ettiğini dile getiren Aliyev, bu nedenle Putin'e teşekkürlerini iletti.

Aliyev, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de katılımıyla gerçekleştirecekleri üçlü toplantının ülkelerinin ekonomik kalkınmasına, bölgenin güvenliğinin güçlenmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Putin ise Dağlık Karabağ sorununun Azerbaycan ve Ermenistan için ne kadar acı bir konu olduğunu anladığını söyleyerek, "Her iki ülke için de taviz verecekleri fakat kabul edilebilir bir yol bulunması için çalışacağız. Sorunun çözümünde kazanan her iki ülkenin halkı olsun. Her iki ülke bu zor konuyu bugünün ve gelecek neslin çıkarları çerçevesinde çözüldüğünü anlasın." dedi.

Rusya ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle düştüğünü hatırlatan Putin, hacmin artırılmasının yollarını bulabileceklerini ifade etti.

Azerbaycan'la enerji ve diğer alanlarda perspektifli projelerinin olduğunu belirten Putin, Azerbaycan'da yaklaşık 600 Rus şirketinin faaliyet gösterdiğini, buraya doğrudan yapılan Rus yatırımlarının 1,5 milyar dolar değerinde olduğunu kaydetti. 

İran Azerbaycan'ın Karabağ'de destekliyormuş...

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya, Azerbaycan, İran Devlet Başkanları Üçlü Zirvesi'ne katılmak için geldiği Azerbaycan'da mevkidaşı İlham Aliyev'le görüştü.

Aliyev, Ruhani'yi Cumhurbaşkanlığı konutunda resmi törenle karşıladı. İki ülke marşlarının okunduğu tören sonrasında Aliyev ve Ruhani, ikili ve heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi. Liderler, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Aliyev, Azerbaycan ile İran arasında sağlam temeller üzerine kurulu ilişkilerin her geçen gün daha da geliştiğini söyledi.

İki ülkenin uluslararası kurumlarda da sıkı iş birliği içinde olduğunu ve birbirini desteklediğini belirten Aliyev, "Biz her zaman İran'a karşı uygulanan yaptırımların aleyhine olduk, bunu da açıkça ifade ettik. Yaptırımların kalkmasından çok memnunuz. İran da Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü, Dağlık Karabağ sorununda Azerbaycan'ın haklı tutumunu destekliyor." diye konuştu.

Dağlık Karabağ sorununun çözüm süreciyle ilgili Ruhani'yi bilgilendirdiğini anlatan Aliyev, sorunun çözümü için Ermenistan ordusunun işgal altında tuttuğu bölgelerden çekilmesi gerektiğini vurguladı.

Ülkesi ile İran arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen Aliyev, bu yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin yüzde 66 arttığı bilgisini paylaştı.

Aliyev, turizm alanında da önemli perspektiflerin olduğunu belirterek, artık İran vatandaşlarına sadeleştirilmiş vize rejimi uygulayacaklarını aktardı.

İran, Karabağ için elinden geleni yapmaya hazırmış...

Karabağ savaşında ve halen daha Ermenilere destek vermiyormuşcasına konuşan Hasan Ruhani de ortak tarih ve kültüre sahip Azerbaycan ile İran arasındaki ilişkilerin hızla ilerlediğini söyledi.

Hazar Denizi'nde kıyıdaş ülkelerin iş birliğinin önemine işaret eden Ruhani, iki ülke arasında turizm ve hava ulaşımının geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ruhani, İran'ın Dağlık Karabağ sorununun çözümü için yürütülen müzakereleri desteklediğini ifade ederek, "Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. İran, Dağlık Karabağ sorununun barış yoluyla çözüme kavuşması için elinden geleni yapmaya hazırdır." şeklinde konuştu.

Azerbaycan ile İran arasında anlaşmalar

Basın toplantısı öncesinde İran ve Azerbaycan arasında ilgili bakanlar tarafından "standartlaştırma ve meteoroloji, bankacılık, turizm, ulaştırma ve elektron güvenlik ile bitki muhafazası ve karantinası" alanlarında iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Ruhani ve Aliyev, yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılımıyla Rusya, Azerbaycan, İran Devlet Başkanları Üçlü Zirvesi'nde bir araya gelecek. 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar