Putin, ülkede yeterli tıbbi koruyucu malzeme bulunmadığını kabul etti

Rusya Federasyonu, yeni tip koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında yerini almaya başladı. Rusya’da, dünya geneline oranla çok yüksek günlük vaka sayıları tespit ediliyor. Toplam vaka sayısı ise 100 bine yaklaştı. Devlet Başkanı Vladimir Putin, salgınla mücadele kapsamında, ülkede yeterli koruyucu malzeme olmadığını aktardı.-

Kurultay

Putin, ülkede yeterli tıbbi koruyucu malzeme bulunmadığını kabul etti

Salgınla mücadeleye ilişkin televizyon kanalında halka seslenen Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüsle mücadelenin ön saflarında yer alan sağlık çalışanlarının yeterli koruyucu maske veya donanıma sahip olmadığını itiraf etti. Oysa ki, aynı Putin yönetimi, salgının ilk ortaya çıktığı dönemde Avrupa ülkelerine tıbbi malzeme göndererek "şov" yapıyordu.

İlgili haber: İtalyan basını: Rusya'nın İtalya'ya yolladığı yardımların yüzde 80'i işe yaramaz halde

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Putin, canlı televizyon yayınında, "Önceki zamanlarla kıyaslandığında çok daha fazla üretiyoruz, ama hala yetmiyor. Üretimdeki, ithalattaki artışa rağmen, her türlü malzeme eksik" diyerek ülkedeki tıbbi malzeme eksikliğini kabul etti.

Putin, Rusya Federasyonu'nun şu anda günde 100 bin koruyucu giysi ürettiğini, mart ayında bu sayının sadece 3 bin olduğunu aktardı. Ayrıca, maske üretiminin de nisan ayında on misli artırılarak günde 8,5 milyona çıkarıldığı bildirildi.

RUSYA'DA KORONAVİRÜS SALGINI

Rusya Federasyonunda, 28 Nisan 2020 tarihinde açıklanan rakamlara göre, toplam koronavirüs vaka sayısı 99 bin 399'a yükseldi. Rusya'da koronavirüs sebepli vefat sayısı da 972 olarak açıklandı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar