Putin ile telefonda görüşen Erdoğan, Moskova'ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 27 Ağustos'ta Moskova'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşeceği duyuruldu.

Kurultay

Erdoğan Moskova'ya gidiyor

Görüşme duyurusu, Suriye'de Türkiye'ye ait askeri gözlem noktalarından birinin rejim güçlerince abluka altına alındığı yönündeki haberlerin yayılmasının hemen ardından geldi.


Suriye devlet televizyonu El İkhbariya ve İnsan Hakları Gözlemevi, 9 numaralı Türk askeri gözlem noktasının bulunduğu Morik (Tel es Savvan) kasabasının etrafının kuşatıldığını yaymıştı.


ERDOĞAN MOSKOVA'YA GİDİYOR
İdlib'de Türk konvoyuna gerçekleştirilen saldırının ardından bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'nın başkenti Moskova'ya gideceği öğrenildi.


YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLECEK
27 Ağustos'ta Rusya'ya gidecek olan Erdoğan'ın, Putin'le yüz yüze bir görüşme gerçekleştireceği bildirildi.


TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin telefon ile görüştü.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Rus mevkidaşına "İdlib'deki saldırıların çözüm çabalarına zarar verdiğini veTürkiye'nin milli güvenliği bakımından çok ciddi bir tehdide dönüştüğünü" aktardı.
Erdoğan görüşmede rejimin İdlib'deki ateşkes ihlalleri ve saldırılarının büyük bir insani krize yol açtığını vurguladı.


KREMLİN'DEN AÇIKLAMA
Kremlin'den yapılan yazılı açıklamada, görüşmenin Türkiye'nin inisiyatifiyle gerçekleştiği belirtilirken, görüşmenin içeriği ile ilgili şu açıklama yapıldı: 


"İdlib çatışmasızlık alanındaki durumun istikrara kavuşturulması bağlamında, Rus-Türk işbirliğinin sorunları görüşüldü. Bu bölgeden kaynaklanan terör tehdidinin ortadan kaldırılması ve 17 Eylül 2018 tarihli Soçi memorandumunun uygulanmasının sağlanması için ortak çabaların yoğunlaştırılması kararlaştırıldı.


Eylül ayında, Astana sürecine ait garantör ülkelerin gelecek beşinci zirvesini göz önüne alarak, Rusya, Türkiye ve İran'ın, Birleşmiş Milletler (BM) ile birlikte Anayasa Komitesi'ni kurmaya ve başlatmaya yönelik çalışmaları da dahil olmak üzere Suriye barış sürecinin diğer yönleri de göz önüne alındı.Ortadoğu gündeminin konularına ve ikili işbirliğinin daha da geliştirilmesi konularına da değinildi."
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar