Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk hayatını kaybetti: Uzun süredir kanser tedavisi görüyordu

İlahiyat Profesörü Yaşar Nuri Öztürk, uzun süredir mücadele ettiği kansere yenik düştü. 71 yaşında dünyasını değişen İlahiyat Profesörü'nün vefatı, yakınları tarafından da vefat haberini doğruladı.

Kurultay

Yaşar Nuri Öztürk hayatını kaybetti

Yaşar Nuri Öztürk mide kanseri teşhisiyle 12 Kasım 2011'de ameliyat olmuş ve 3.5 ay kemoterapi görmüştü. Ancak hastalığı tekrar nüksetti.  İlahiyat profesörü Yaşar Nuri Öztürk, rahatsızlığından dolayı kısa süre önce Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Burada bir süre tedavi gören Öztürk daha sonra taburcu olarak evine yerleşmişti.

22 Haziran doğumlu olan Yaşar Nuri Öztürk, bugün doğumgününde hayatını kaybetti.

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK KİMDİR?

Yaşar Nuri Öztürk Trabzon'un Sürmene ilçesinin Küçükdere köyünde doğdu. İlk eğitimini babasından Kur'an okuyarak aldı ve dokuz yaşında hâfız oldu. On yıllık klâsik medrese eğitiminden sonra hukuk ve ilahiyat tahsilini tamamladı. 12 yıl imamlık ve vaizlik yaptıktan sonra üniversiteye tekrar dönerek 1980 yılında "İslâm Felsefesi" konulu doktorasını tamamladı ve 1986 yılında aynı dalda doçent oldu.

Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerinde çeşitli çalışmaları bulunan Yaşar Nuri Öztürk, 1978 ve 1982'de "Türkiye Millî Kültür Vakfı" ödülünü kazandı.1992 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İlahiyat Fakültesi kuruldu. 19.11.1993 yılında ise Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk kurucu dekan olarak atandı.

Yaşar Nuri Öztürk, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Daha sonra CHP'den istifa etti. Ardından da Halkın Yükselişi Partisi'ni kurdu ve bu partinin genel başkanlığını dört yıl boyunca sürdürdükten sonra 19 Ekim 2009 tarihinde üniversite ile çok ilgilenemediği gerekçesiyle genel başkanlıktan istifa ederek aktif siyasî hayatına son verdi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar