Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği aday aşı yüzde 90 oranında başarılı oldu.

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen korona virüs aşı adayının, enfeksiyonu yüzde 90'dan fazla önlediği ortaya çıktı. Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamada aşının, 6 ülkede 43 bin 538 kişi üzerinde test edildiği belirtildi.

Kurultay

Korona virüs aşısına dair müjdeli haber geldi

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in yeni tip korona virüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği potansiyel aşının, virüse karşı yüzde 90'dan fazla etkili olduğu kamuoyu ile paylaşıldı. İki firmanın yaptığı ortak açıklamada, deneysel korona virüs aşısının, klinik denemelerinin son aşamasında başarılı olduğu ve bu aşının pandemiye karşı mücadelede büyük bir adım olduğu ifade edildi.

Ayrıca, 43 binden fazla gönüllüyle yapılan AR-GE çalışmalarında, herhangi bir yan etkiye rastlanılmadığı vurgulandı. Aşı adayının, 2020 yılı sonuna kadar 15-20 milyon insana yetecek kadar üretilebileceği kaydedilirken, ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanacağı ihtimalleri gündeme getirildi.

Pandemi ile mücadele edilirken Pfizer ve BioNTech firmalarının geliştirdiği korona virüs aşı adayı Türkiye'de kullanıldı. 27 Ekim'den itibaren Ankara'da gönüllüler üzerinde denenmeye başlanan aşı, ilk olarak Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesinde uygulandı.

Haberin Kaynağı: AA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar