#Azerbaycan'da #Petrol platformunda yangın: 32 kişi hayatın kaybetti

Hazar Denizi'nde Azerbaycan'ın işlettiği 62 personelli petrol platformunda yangın çıktı. Yetkililer 30 kişinin kurtarıldığını, 32 işçinin kayıp olduğunu açıkladı. Ancak bu kişiler aslında hayatını kaybetti, hükumet yetkilileri uzun süre bu gerçeği saklamaya çalıştı.

Kurultay

Azerbaycan Petrol platformunda yangın: 32 ölü

Hazar Denizi'nde Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nin (SOCAR) işlettiği petrol platformunda yangın çıktı. SOCAR ile Azerbaycan Başsavcılık ve Olağanüstü Haller Bakanlığı ise Cumartesi akşam saatlerinde ortak bir açıklama yaptı. Yangının Cuma günü yerel saatle 17.40'ta kasırganın oluşturduğu dalgaların 10. platforma ait yüksek basınçlı su altı gaz hattını tahrip ettiğini tespit ettiklerini açıkladı.

Yangının hemen ardından platforma bağlı tüm petrol ve doğalgaz borularının kapatıldığını ve buradaki 28 petrol ve doğalgaz kuyusunun faaliyetinin durdurulduğunu açıklayan yetkililer, sistemde ve borularda kalan gaz nedeniyle yangının devam ettiğini ifade etti. 

ÖLÜ SAYISINI AÇIKLAMADILAR

Yetkililer 62 personelli platformda 32 kişinin tahliye edildiğini, 30 işçinin kayıp olduğu, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği açıkladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Ofisi, ilk açıklamada 1 kişinin cesedine ulaştıklarını söylemişti.

Ancak bu gerçekleri yansıtmıyordu. Zira, 32 kişinin hayatını olay anında ve hemen devamında zaten kaybettiği öğrenildi. Yabancı haber ajansların haberi servis etmesiyle, tüm bu gerçekler de ortaya çıkmış oldu.

Reuters'a konuşan Azerbaycan Petrol İşçileri Sendikası Başkanı Mirvari Gakhramanly ise, “Bize gelen bilgiye göre 32 işçi hayatını kaybetti, 42 işçi de dün gece kurtarıldı” dedi. 

Anadolu Ajansı da yetkililerin açıklamasını aktardığı haberinde 1 işçinin öldüğü, 32 işçinin kurtarıldığı bilgisine yer verdi.

Haberin Kaynağı: Al Jazeera

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar