Peşmerge, Musul'da kontrol ettikleri bölgelerden çekilmeyeceklerini açıkladı

Irak'ta Musul operasyonu kapsamında ele geçirdikleri bölgelerden çekilmeyeceklerini açıklayan Kürtler, Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutanı, "Peşmerge güçlerinin kontrol ettiği Ninova Ovası ve diğer coğrafyanın tamamı karış karış Kürdistan toprağıdı" açıklamasında bulundu.

Kurultay

"Kontrol ettiğimiz her yer Kürdistan'dır"

Anadolu Ajansına konuşan Kuzey Irak'taki Kürt Peşmerge güçlerinin Başika Cephesi komutanı Hamid Efendi, "Peşmerge güçlerinin kontrol ettiği Ninova Ovası ve diğer coğrafyanın tamamı karış karış Kürdistan toprağıdır. Peşmerge, DEAŞ'tan kurtardığı bu bölgelerden hiçbir şekilde çekilmeyecektir. Kanla özgürleştirdiğimiz bu yerleri başka hiçbir güce teslim etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

IŞİD'in elinde kalan bölgeler olduğuna vurgu yapan Efendi, IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin emir vermesi durumunda oraları da kurtarabileceklerine dikkat çekerek şunları söyledi:

"Başkomutan Mesut Barzani emir verirse DEAŞ'ın elinde kalan ve Kürdistan'a ait olan diğer bölgeleri de kurtarıp silahlı güçlerimizin kontrolüne vereceğiz. Ancak halihazırda Başkomutan, güçlerimizi yerleştirmemiz ve savunmayı güçlendirmemiz yönünde herhangi bir talimat göndermiş değildir. Hendek kazmaya da başlamadık. Eğer emir gelirse Musul'un sol tarafı olarak bilinen doğu cephesini kontrol edebiliriz. Çünkü biz orayı da Kürdistan toprağı olarak kabul ediyoruz."

Musul'un en büyük bölgelerinden biri olan Başika, Ağustos 2014'te IŞİD'in eline geçmiş ve Musul operasyonu kapsamında Peşmerge güçlerinin 7 Kasım'da başlattığı operasyon sonucunda 10 Kasım'da tamamen kontrol altına alınmıştı. IŞİD'in eline geçmesinden önce Başika'da Ezidi ve Şahbek Kürtleri ile Sünni Araplar ve Asuri Hristiyanlar yaşıyordu.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar