Pekin yönetimini sıkıştıracak hamle: Çin'e ardı ardına tazminat davaları açılıyor!

Dünya, Çin’de ortaya çıkarak dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Mücadele eden bazı ülkeler, salgının küresel çapta yayılmasında esas sorumluluğun Çin’de olduğu görüşünde. Son olarak, Hindistan, Pekin yönetimini Birleşmiş Milletlere şikayet ederek, 20 trilyon dolar tazminat talep ettiğini bildirdi.

Kurultay

Pekin yönetimini sıkıştıracak hamle: Çin'e ardı ardına tazminat davaları açılıyor!

Agence France-Press haber ajansının yayımladığı habere göre, Hindistan Barolar Birliği ve Hindistan Uluslararası Hukuk Komisyonu, BM İnsan Hakları Komisyonuna şikayette bulundu. Hindistanlı avukatlar, Çinli yetkililerin salgın ile ilgili gerçek durumu gizlemek suretiyle küresel bir felakete neden olduğunu iddia ederek, ortak şikayette bulundu.

Ayrıca, söz konusu dava dilekçesinde, Çin'in virüsün yayılmasında doğrudan sorumlu olduğuna dikkat çekildi. Yeni tip koronavirüs salgınının, Hindistan ekonomisine verdiği zararlara karşılık, 20 trilyon dolarlık rekor bir tazminat davası açıldı.

KÜRESEL SALGINDA ÇİN'İN SORUMLULUĞU OLDUĞUNU DÜŞÜNEN AVUKATLAR, ARDI ARDINA TAZMİNAT DAVALARI AÇIYOR!

Çin'in koronavirüs salgını kapsamında sorumluluğu olduğu gerekçesiyle, daha önce ABD'li avukatlar tarafından da bir dava açılmıştı.

Ayrıca, Türkiye'de de bir avukatın, koronavirüsün yayılmasında ihmali olduğu nedeniyle Çin'e karşı dava açmıştı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar