Ukrayna Parlamentosundan Kırım'daki Rus seçimlerini tanımama çağrısı

Ukrayna Parlamentosu, dünyaya Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da düzenlenmesi planlanan Devlet Duması seçimlerini tanımama çağrısı yaptı. Söz konusu seçimlerin, Kırım'daki işkence ve zulümlerin örtmek amacıyla propaganda malzemesi olarak kullanılmak istendiğini ifade edilirken, Rusya'nın Kırım'a silah sevkiyatı yaptığına da dikkat çekildi.

Kurultay

Parlamentodan Kırım'daki Rus seçimlerini tanımama çağrısı

Ukrayna Parlamentosu, yabancı devletlerin parlamentoları, parlamenter meclisleri ve uluslararası kuruluşlara geçici olarak işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde Rusya Federasyonu Devlet duması seçimlerinin yapılmasına ilişkin çağrı ile ilgili 5075 sayılı kararı kabul etti. Söz konusu karar, 269 milletvekili tarafından desteklendi.

Ukrayna'nın "Oppozitsionnıy Blok" (Muhalif Blok) partisi milletvekillerinin söz konusu karar için oy kullanmadığını bildirdi.

Uluslararası topluma, işgal edilen Kırım'da düzenlenecek seçimlerin sonuçlarını tanımama çağrısı yapan Ukrayna milletvekili Anna Gopko, "Avrupalı parlamenterlere Kırım'daki seçimleri gözlemlenmesinden kaçınmaları ve sonuçlarını tanımamaları çağrısı yapıyoruz. İşgal edilen Kırım'da düzenlenen Rus seçimlerini tanımadıkları ile ilgili resmi açıklamalar yayınlamalarını rica ediyoruz" dedi. 

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da seçimlere katılan kişilerin hiçbir parlamenter mecliste temsil edilmemesinin sağlanmasının son derece önemli olduğunu belirten Gopko, uluslararası kuruluşların sadece tutarlı şekilde işgali tanımamalarının Kırım'ın Ukrayna'nın kontrolü altına dönmesini sağlayacağı fikrini paylaştı. 

Parlamento'da konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov ise, Rusya'nın Avrupa'da müttefiklerini bulmaya ve yasadışı seçimleri düzenlemeye çalıştığını ifade etti. 

Kırım sakinlerinin, yarımadada düzenlenecek Rus seçimleri boykot etmeye hazırlandığını dile getiren Refat Çubarov, "Karar metninde "Kırım'da parlamento seçimleri" ifadesi belirtiliyor. Küçük bir düzeltme yapıyorum: metinde "yasadışı parlamento seçimleri" ifadesinin yer alması gerekiyor" diye kaydetti. 

Daha önce Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatarlarının yüzde 90'ının Rusya'nın işgali altındaki Kırım'da düzenlenecek yasadışı Duma seçimlerini görmezden gelmeyi planladığını, kalanlarının ise görevlerinden atılmamak için oy kullanmak zorunda kalacağını kaydetti. 

Rusya'da 18 Eylül tarihinde Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı olan Rusya Devlet Duması seçimlerinin yapılması planlanıyor. Seçimler, Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da da düzenlenecek. Kırım'dan Rusya Devlet Duması'na 4 milletvekilinin seçilmesi planlanıyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar