Bakan Veysel Eroğlu, Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki yangın için: Papazlardan izin alırlarsa...

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde çıkan orman yangınına Türkiye'nin yardıma hazır olduğunu, ancak Rum Kesimi'nin henüz net bir talepte bulunmadığını belirterek, "Rumlar, papazlara sormadan bu işleri yapamıyor. Ama isterlerse, papazlardan izin alırlarsa gidip yangını söndüreceğiz" dedi.

Kurultay

Papazlardan izin alırlarsa, yangını...

PAPAZLARDAN İZİN ALIRLARSA YANGINI SÖNDÜRÜRÜZ

Güney Kıbrıs'ta yanan orman alanı ve yangının durumu ile ilgili Orman Genel Müdürlüğü yetkililerinden bilgi alan Bakan Eroğlu'na yangında iki itfaiye işçisinin de öldüğü iletildi. Türkiye'nin yangını söndürmeye hazır olduğu, derhal müdahale edebileceğini kaydeden Bakan Eroğlu, "Güney Kıbrıs bir tarihte herhalde susuz kaldı. Petrole ihtiyaçları da vardı. 'Su ve akaryakıt verelim' dedik. Oradaki papazlar, 'Türkün suyunu ve akaryakıtını kullanmak caiz değildir' demiş. Rumlar, papazlara sormadan bu işleri yapamıyor. Ama isterlerse, papazlardan izin alırlarsa gidip yangını söndüreceğiz" diye konuştu.

TÜRKİYE'YE BİZİM HAVALİMANLARIMIZA İNİN ŞARTI

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Nikos Anastasiadis, 3 gündür devam eden yangını söndürmek için Türkiye'nin yaptığı öneriye, "devlet operasyon planlaması"na dahil olması şartıyla kabul ettiğini açıklamıştı.

Dışişleri Bakanu Mevlüt Çavuşoğlu, yangına müdahale için uçak ve helikopter göndermek istediklerini ancak Kıbrıs Rum tarafının bundan avantaj elde edip hava araçlarının güneydeki havaalanlarına inmesini istediğini, Türkiye'nin böyle bir şeyi kabul etmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

"İnsani yardım yaklaşımımızı suistimal etmeyin"

"İnsani konuları suistimal etmeyin, bizim insani yardım yaklaşımımızı suistimal etmeyin" diyen Çavuşoğlu, dünyanın çeşitli yerlerinde olduğu gibi Kıbrıs Rum tarafına da insani bir yaklaşımla yardım önerisini ilettiklerini ifade etti.

KKTC dışişleri bakanlığı ile yakın işbirliği içinde çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini belirten Çavuşoğlu, şu andaki bölgesel konular, Kıbrıs'ta devam eden müzakere süreci ve hedeflerin bunu gerektirdiğini vurguladı.

Haberin Kaynağı: DHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar