Pakistan Başbakanı İmran Han'dan Uluslararası kamuoyuna çağrı: Sonuçları kötü olur

Hindistan'ın geçen günlerde Keşmir bölgesinde Cammu Keşmir eyaletinin özerk statüsünü (370.madde) kaldırarak, eyaleti iki ayrı bölgeye ayırma kararı almasından sonra Pakistan Parlamentosu acil toplanma kararı aldı.

Kurultay

İmran Han dünya kamuoyuna seslendi: “Hindistan'a müdahale edin"

Parlamentoda konuşma yapan Pakistan Başbakanı İmran Han, Keşmir eyaletindeki bu olağanüstü durumla ilgili dünya kamuoyuna seslenişte bulundu.

Han, "Bu kimsenin kazanmayacağı, ancak sonuçlarının küresel olacağı bir savaş olacak" dedi.

Göreve geldiği 2018 yılından bu yana Pakistan'ın kalkınması için önce komşularıyla iş birliğini güçlendirmeye çalıştıklarını kaydeden Han," Keşmir halkı daha fazla baskı altında kalacak ve direnişi daha gaddarca bastıracaklar. Keşmir'de tüm yerli halkı ortadan kaldıracak bir etnik temizlikten korkuyorum." ifadelerini kullandı.

Han, uluslararası kamuoyunun soruna el atması gerektiğine vurgu çekerek, "Tüm dünya liderlerine Keşmir'de neler yaşandığını anlatmak bizim görevimiz. Biliyorum ki Batı dünyası yeterince Keşmir'de yaşananlarla ilgili bilgi sahibi değil, onları Keşmir'deki Müslümanların ve Hindistan'daki azınlıkların yaşadıkları konusunda bilgilendireceğim. Hindistan'da Müslümanlara ve azınlıklara karşı yapılan ne varsa Batı dünyasının değerlerine aykırı." dedi.

KEŞMİR SORUNU VE 370.MADDE

İngiltere 1947 yılında Hindistan'dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir'i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı.

Keşmir halkının yaklaşık %90'ı Pakistan'la birleşme kararı alsa da dönemin Keşmir prensi Hindistan'la birleşme kararı aldı. Halkın büyük çoğunluğu bu karara tepki gösterdi ve iki ülke arasında 1948 yılında ilk savaş patlak verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü.

Cammu Keşmir eyaletine çok geniş bir özerklik sunan Hindistan Anayasası'nın 370'inci maddesi  70 yıldır yürürlükte bulunuyor.

Bu maddeyle Keşmir eyaleti  kendi anayasasına , ayrı bir bayrağa ve dışişlerine , savunma ve iletişim alanları dışında bağımsız politika üretme hakkına da sahip.

Bu maddenin kaldırılmasıyla birlikte eyalet yönetimine tanınmış bu haklar da geri alınmış olacak. 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar