Özbekistan'ın Buhara şehrinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne (SBÜ) bağlı İbni Sina Tıp Fakültesi kuruldu

Sina Tıp Fakültesi kuruldu Sağlık Bilimleri Üniversitesinden (SBÜ) yapılan açıklamaya göre, 24 Haziran 2019 tarih ve 1157 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla Özbekistan'ın Buhara şehrinde, üniversiteye bağlı İbni Sina Tıp Fakültesi açıldı.

Kurultay

Buhara'da SBÜ'ye bağlı tıp fakültesi kuruldu

Konuya ilişkin birtakım açıklamalarda bulunan SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, üniversitenin, Sultan Abdülhamid Han'ın İslam coğrafyasına sağlık profesyonelleri yetiştirmek amacıyla 1903'te kurduğu Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane'nin bugünkü imkanlarla daha ileriye taşınmasına müteveccih bir uygulama olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat ve destekleriyle kurulduğunu ve kuruluş amacına uygun olarak Somali ile Sudan'da yüksekokullar açtıklarını belirtti.

Prof. Dr. Erdöl, devlet imkanlarının seferber edildiği Somali ve Sudan'ın ardından kadim medeniyetin ata toprakları, ilim, irfan ve hikmet ehlinin diyarı Buhara'da da Tıp Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu açmak için kolları sıvadıklarını aktardı.

Yurt dışında lisans seviyesinde bir ilk olan bu Sağlık Bilimleri Üniversitesi İbni Sina Tıp Fakültesi, Özbekistanlı öğrencilere eğitim görebilme imkanı sunuyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, yurtdışında eğitim faaliyeti vermeye yetkili tek devlet üniversitesi. Aynı zamanda yurtdışı eğitim dili Türkçe olan tek üniversite olma özelliğini de taşıyarak ülkemizi yurtdışında temsil etmekte.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar