Özbekista'ın eski Cumhurbaşkanı Kerimov'un kara listesi yayınlandı

Özbekistan eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un ölümünden sonra sözde geçici Cumhurbaşkanlığı görevine gelen Şevket Mirziyayev'in yeni icraatları ülkede gündem konusu olurken, bunlara bir yenisi daha eklendi. O'nun talimatıyla Özbekistan devlet TV kanalında, Kerimov döneminde işten kovulan başbakanlar ve diğer yetkililer hakkında bir program yayınladı.

Kurultay

Özbek liderin kara listesi açıklandı!

Özbekistan devlet tv kanalı Eylül ayında ölen eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov döneminde işten çıkarılan başbakanlar hakkında program yayınladı.

Programın içeriği, Kerimov döneminde görevlerinden uzaklaştırılan üst düzey bürokratlar , sanatçılar ve yazarlardan oluşan kara liste olduğu belirtildi.

Özbekistan'da eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov sadece muhaliflerine değil, beğenmediği bürokratlara da çeşitli baskılar uyguluyordu.

Kerimov'un siyasi geçmişi birçok hukuksuz olaylarla dolu. Bunlardan biri 2012 yılının Kasım ayında vefat eden eski Başbakanlardan Şükrullah Mirsaidov'u kendine rakip olarak gördüğü için görevden uzaklaştırıp, sokak ortasında polise dövdürmüştü.

1992-1995 yıllarda Başbakanlık yapmış Abdulhaşim Mutalov ise görevinden zorla istifa ettirildikten sonra lise öğretmenliğine atanmıştı.

1991-1993 yılları arasında Özbekistan Parlamentosu Başkanı olan Şavkat Yuldaşev, 2003 yılında BBC'ye verdiği bir röportajda niçin görevden alındığını bilmediğini söylemiş, 51 yaşında görevden uzaklaştırılan Yuldashev'e bir daha hiç bir yerde iş imkanı verilmemişti.

Kerimov'un selefi olan ve Gorbaçov tarafından eski SSCB Parlamentosu başkanlığa getirilen Rafik Nişanov, 25 yıl vatanına geri dönememiş ancak İslam Kerimov'un vefatından sonra Özbekistan'a gelebilmişti.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar