Otobüsçülerden köprü sitemi; Yolumuzu 130 kilometre uzatıyor

Şehirlerarası yolcu otobüslerinin geçtiğimiz ay açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçişlerinin zorunlu hale getirilmesi, otobüs işletmecilerinin tepkisine neden oldu.

Kurultay

Otobüsçülerden köprü sitemi

Otobüs işletmecileri, üçüncü köprünün yolu 130 kilometre uzatarak otobüs başına maliyeti de 5 bin lira yükselttiğini öne sürdüler.

Türkiye Otobüsçüler Meclisi Federasyonu, Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüleri Derneği, Tüm Otobüsçüler Federasyonu, Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği, ortak basın açıklaması yaptı.

Esenler Otogarı yönetim binasında yapılan açıklamayı, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Birol Özcan yaptı.

Amaçlarının eylem, direniş veya hükümetle ters düşmek olmadığını söyleyen Birol Özcan, Yavuz Sultan Selim köprüsünün şehirlerarası otobüslere zorunlu olması ile sektörün zarar gördüğünü, maliyetlerinin yükseldiğini, yolcuların, özellikle de İzmit'ten, İstanbul'un Asya yakasından gelen yolcuların zaman kaybına uğradıklarını söyledi.

Bakan ve yetkililer ile görüştüklerini, hem Yavuz Sultan Selim hem de Fatih Sultan Mehmet köprüsünü kullanma isteklerini onlara ilettiklerini, söyleyen Özcan, bayramlarda da üçüncü köprüyü de kullanmak istediklerini onlara ilettiklerini belirtti.

Her şeyden önce ulaşım bakımından, zaman bakımından, masraf bakımından, yakıt bakımından üçüncü köprünün zorunlu olması ile bütün maliyetlerin otobüs firmalarına yüklendiğini öne süren Özcan, "Biz, 140 kilometre fark ediyor, ekonomi yönünden zararları var, zaman bakımından zararları var dedik. Sayın Bakan da bizi dinledi, not aldı, bunu Başbakan'a ileteceğini söyledi" diye konuştu.

Haberin Kaynağı: Al Jazeera

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar