Osmanlı Devleti'nden kalma Kabe örtülerinin dünyaya tanıtılması için sergi açılacak

Mekke Hac ve Umre Müessesesi Başkanlığının yürüttüğü etkinlikler çerçevesinde Mekke şehrinin farklı bölgelerinde Osmanlı döneminden kalma Kabe örtülerinin bulunduğu tanıtım sergileri açılacak

Kurultay

Osmanlı döneminden kalma Kabe örtüleri dünyaya tanıtılacak

Mekke Hac ve Umre Müessesesi Başkanlığı tarafından Mekke şehrinin  farklı bölgelerinde içerisinde son peygamber Hazreti Muhammed'in kabrindeki örtü ile Osmanlı'dan kalma parçanın da bulunduğu Kabe örtülerinin yer aldığı tanıtım sergileri açılacak.

Söz konusu sergide en çok dikkat çeken bölüm ise işlemeli Kabe örtüleri ile Hazreti Muhammed'in kabr-i şerifinde (Hücre-i Saadet) yer alan örtülerin sergilendiği bölüm olarak ifade ediliyor.

Ayrıca sergide  zemzem suyunun çıkarılmasını ve işletilmesini sağlayan Zemzemi ailesinden de temsilciler konuklara zemzem ikram ediyor.

"ZEMZEM MÜBAREK BİR SU"

Sergiye katılanlar arasında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enbiya Yıldırım ile Cidde Başkonsolosluğu Basın Ataşesi Bahattin Akyön'ünde  bulunduğu kaydedildi.

Yıldırım, zemzemin mübarek bir su olduğunu vurgulayarak,  "Bu suyun buradaki dağıtımını, işletmesini ve hacılara ikramını Zemzemi ailesi dediğimiz, Peygamber Efendimizin amcası Hazreti Abbas'ın zamanından beri devam eden bir aile yapıyor. Bir şirket oluşturmuşlar, hacılara beşer litre gönderiliyor." ifadelerini kullandı.

Sergiye ilişkin bilgi veren Akyön, "Mekke Hac ve Umre Müessesesi Başkanlığının, Mekke'ye yurt dışından gelenlere sergi açarak şehrin tanıtımını yaptığını aktardı.

Ayrıca Akyön, Hac Müessesesinin, hacıların havaalanından transferlerini ve otele yerleştirilmesi dışında sağlıklı bir şekilde ibadetlerini yerine getirebilmeleri için hizmet sunduğunu ve şehrin tanıtımını yaptıklarını vurguladı.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar