Oscar ödüllü Leonardo DiCaprio'dan Urmiye gölü paylaşımı: G. Azerbaycan'a destek

İran adlı sınırlar içinde yer alan Güney Azerbaycan'ın kurutulan ve artık can çekişen Urmiye gölüne bir destek de Oscar ödüllü oyuncu Leonardo DiCaprio'dan destek geldi.

Kurultay

Helal sana DiCaprio!..

İtalyan asıllı ünlü ABD'li oyuncu Dicaprio, kişisel instagram hesabında Urmiye Gölünün fotoğrafını paylaşarak, İran'daki Şövenist Fars Molla Rejimi'nin yarattığı doğal felakete dikkat çekti.

ŞU İFADELERİ KULLANDI

İran'ın Kuzeybatısı'ndaki Urmiye Gölü'nde rıhtımda bir harap gemi. Ortadoğu'nun en büyük tuz gölü ama artık iklim değişikliği, bilinçsiz baraj inşaatı ve neticesinde suyun azalması nedeniyle suyunun sadece yüzde 5'ini koruyor.

DÜNYA BASINININ DİKKATİNİ ÇEKTİ

Dünyaca ünlü ve Oscar ödüllü Leonardo DiCaprio bugün kendi instagram sayfasında Urmu Gölü ile ilgili bir yazı ve Urmu gölünden bir kare paylaşmış ve dünyayı bu gölün durumuna dikkat etmesini istemiştir. DiCaprio'nun bu çağrısı BBC, VOA, DW ve çeşitli uluslararası haber sitelerinde yer bulmuş ve Urmu Gölü faciası İran toplumu ve sosyal medyasının gündemine oturmuştur.

URMİYE GÖLÜ NİYE KURUTULUYOR?

Güney Azerbaycan Türklerini yok etme çabasında olan İran rejimi, aynı eski Sovyetler Birliğinin Türkistan'ı dağıtmak ve Türkleri bölgeden temizlemek için uyguladığı siyaseti uyguluyor. İnsan eliyle gerçekleşmiş en büyük doğal felaketlerden biri olan Aral Gölünün kurutulması, geniş bölgede yaşamın sonlanmasına neden olmuştu, etkileri bugün halen görülmektedir ve Aral Gölünden geriye sadece küçük göletler ve denizlere uzak mesafede yer alan bozkırlaşmış arazide çürümüş tekne ve vapurlar geriye kalmıştır.

Aynı strateji bugün Azerbaycan coğrafyasının İran adlı sınırlar içinde kalan Güney Azerbaycan'da gerçekleşmektedir. Ortadoğu'da ikizi Van Gölü ile birlikte en büyük tuz gölü olan Urmiye gölü, bilinçli bir şekilde, akarsu kaynakları kesilerek, barajlar konularak ve su kaynaklarının ülkenin iç kesimindeki Fars bölgelerine yönlendirilmesi yoluyla kurutulmaktadır.

Urmiye Gölü artık kritik durumundadır, çünkü su kaynakları tekrar açılmadığı takdirde geri dönüşümü olmayan ve Aral Gölü benzeri bir doğa faciası yaşanacaktır.

AMAÇ BÖLGEDEKİ TÜRK NÜFUSUNU KIRMAK MI?

Urmiye Gölünün tamamen kuruması durumunda, gölde birikecek olan yoğun tuz, rüzgarlarla birlikte bölgeye yayılacak ve bunun sonucunda tarım ve hayvancılık etkilenecek, insan yaşamı bundan olumsuz etkilenecek. Buna göre de bölgede yaşayan yüzde 85 oranındaki Türk nüfusu, ülkenin başka bölgelerine göç etmek durumunda kalacaktır. 

KÜRT NÜFUSU ARAYA MI YERLEŞTİRİLMEK İSTENİYOR?

Urmiye Gölü ve 800 bin nufüsa sahip Urmiye şehri, Türkiye'de çok bilinen bir şehir olmaması nedeniyle, bölücü terör örgütü ve partisi taraftarlarınca "Doğu Kürdistan" olarak adlandırılmaktadır, tıpki Türkiye'nin bir bölümünü "Kuzey Kürdistan" olarak adlandırmaları gibi. Ancak aslında orası tam bir Türk bölgesidir. Bölgenin yüzde 85'i Türktür. Urmiye şehrinde, 60 yıl öncesine ait Kürt etnik grubuna ait mezar taşı bulamazsınız, bölgeye yoğun Kürt göçü vardır. Buradaki amaç, Anadolu ve Azerbaycan coğrafyalarında yaşayan Türklerin arasına "tampon bölge" olarak Kürt nüfusunun yerleştirilmesi siyaseti yatmaktadır. 

Batı ve özellikle ABD ile danışıklı dövüş halinde olan Fars şövenist molla rejimi, kendisini korumak adına bu uluslararası plana göz yummaktadır. Onlara göre, bu bölge ellerinden çıkacaksa, Türklerin değil Kürtlerin elinde olmasını tercih ederler.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar