Nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade suikastına, İran Savunma Bakanı'ndan sert tepki geldi

İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade'nin cenaze töreninde yaptığı açıklamada, ''İran halkı hiçbir suç, suikast ve aptalca bir eylemi yanıtsız bırakmayacak. Canileri sonuna kadar takip edeceğiz ve caniler, eylemlerinden dolayı cezalandırılacaklarını bilmelidir'' ifadelerinin kullandı. Konuya ilişkin duyarlılık gösteren tüm ülkelere teşekkür eden Hatemi, ''Teröristlere boyun eğenler ise kesinlikle utanacak.'' dedi.

Kurultay

İran Savunma Bakanı: Bu aptalca eylem cezasız kalmayacak

İran'ın nükleer çalışmalarının başında bulunan ve suikaste kurban giden Muhsin Fahrizade'nin bugün gerçekleşen cenaze töreninde, İranlı bir çok hükûmet yetkilisi çeşitliaçıklamlarda bulundu. İran Savunma Bakanı Emir Hatemi de konuşmasında, bu aptalca eylemin cezasız kalmayacağını belirterek emniyet, yargı ve askeri alandaki yetkililerle ortak hareket edeceklerini bildirdi. 


Bu olayda sorumluluk hisseden tüm milletlere ve hükümetlere içtenlikle teşekkür ettiklerini ifade eden Hatemi, ''Bazı ülkeler suikastten tiksindiklerini dile getirdiler. Ancak olaya göz yuman hükümetler ile uluslararası kuruluşlar bilmeli ki, çok yüzsüz olan teröristlere karşı taviz vermek onları daha da yüzsüzleştirir. Eğer sert tavır sergilemezseniz ve çifte görüşlerinizin tuzağında kalsanız, bir gün bu terör size de bulaşacak.'' diyerek tepkisinin dile getirdi. 


İran Savunma Bakanlığı'na Bağlı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı Muhsin Fahrizade'nin 27 Kasım günü aracına yapılan terör saldırısında korumaları ile teröristler arasında çıkan çatışmada yaralanmış ve hastaneye kaldırılmıştı. Ancak yapılan tüm çabalara rağmen kurtarılamamış ve hastanede hayatını kaybettiği açıklanmıştı. 


Fahrizade, 2008'den bu yana ABD'nin yaptırım listesinde bulunan isimlerden biriydi. İsrail Başbakanı Bejamin Netanyahu bir defasında Fahrizade'yi "İran nükleer silah programının babası" olarak nitelendirmişti.


İsrailli yetkili: Dünya bize teşekkür etmeli


Öte yandan Fahrizade'nin takip edilmesinden sorumlu bir İsrailli yetkili New York Times'a verdiği demeçte, "İsrail ihtiyaç olduğu üzere İran'ın nükleer programına karşı harekete geçmeye devam edecek. İran'ın baş nükleer bilimcisini öldürdüğümüz için dünya bize teşekkür etmeli" diye konuştu.


Tahran suikastten İsraili sorumlu tutarken Tel Aviv'den bunu doğrulayan ya da yalanlayan resmi bir açıklama şimdilik gelmedi.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar