Nijerya'da kaçırılan Türk vatandaşları kurtarıldı

Batı Afrika ülkelerinden olan Nijerya'da silahlı kişilerce kaçırılmalarının ardından 4 Türk vatandaşı operasyonla kurtarıldı.

Kurultay

Kaçırılan 4 Türk vatandaşı kurtuldu

Nijerya'nın Kwara eyaletinde 19 Temmuz Cuma günü kaçırılan 4 Türk vatandaşı, operasyonla kurtarıldı. Kurtarılan vatandaşlar Türkiye'nin Abuja Büyükelçiliğine getirildi. 


Kurtarılan 4 vatandaştan biri olan Yasin Çolak  arkadaşlarıyla oturdukları kafeye gelen silahlı kişiler tarafından kaçırıldıklarını belirterek, iki saat boyunca yürüdüklerini söyledi. Daha sonra motosikletlerle ilerlediklerini, bir hafta boyunca gece yürüdüklerini, gündüz ise beklediklerini belirten Çolak, "Gündüzleri ormanda bekliyorduk, geceleri ise devamlı yürüyorduk ve hareket halindeydik." ifadelerini kullandı.


SAĞLIK DURUMLARI İYİ
Başkent Abuja'ya yaklaşık 500 kilometre uzaklıktaki Kwara eyaletinden helikopterle getirilen vatandaşların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.
Türkiye'nin Abuja Büyükelçisi Melih Ulueren, basın mensuplarına yaptıkları açıklamalarında, bir haftadır süregelen üzüntü ve endişelerinin sona erdiğini belirtti.

ABUJA BÜYÜKELÇİSİ'NDEN NİJERYA MAKAMLARINA TEŞEKKÜR
Ulueren, "Bu sürecin mutlu bir şekilde sona ermesi ve geçen hafta bugün kaçırılan 4 vatandaşımızı Büyükelçiliğimizde görmekten dolayı mutlu olduk." ifadelerini kullandı.
Ulueren, kaçırılan vatandaşların Nijerya makamlarıyla yoğun temaslar neticesinde kurtarıldığına dikkat çekerken "Olayın başından itibaren Nijerya makamlarıyla irtibat halindeydik. İkinci katibimizi ve içişleri müşavirimizi görevlendirdim. Onların çok katkısı oldu, onlara da çok teşekkür etmek istiyorum." diye konuştu.

10 TÜRK GEMİCİNİN DE KURTARILMASI BEKLENİYOR
Nijerya açıklarında silahlı kişiler, 13 Temmuz Cumartesi günü de bir Türk gemisine saldırarak 18 kişilik Türk mürettebattan 10'unu kaçırmıştı.
Kaçırılan 10 Türk gemicinin kurtarılması için çalışmalar sürüyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar