Navalnıy'ın zehirlendiğini defalarca reddeden doktor Murakovski, bölgesel sağlık bakanı olarak atandı.

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, 20 Ağustos'ta uçakta fenalaşmış ve hemen hastaneye kaldırılmıştı. Navalnıy'ın ilk müdahale için götürüldüğü hastanede başhekimlik yapan Aleksandır Murakovski, Navalnıy'ın zehirlendiğini defalarca reddetmiş ve zehirlenmediğini ileri sürmüştü. Murakovski'nin, dün yapılan açıklamaya göre bölgesel Sağlık Bakanı yapıldığı kamuoyuna aktarıldı.

Kurultay

Rus muhalif Navanıy'ın zehirlendiğini inkar eden doktor sağlık bakanı yapıldı

Omsk Valisi Aleksandır Burkov, muhalif lider Navalnıy'ın zehirlendiğini reddeden doktor Murakovski'nin, bölgenin sağlık bakanlığına atandığını duyurdu. Murakovski'nin baş hekimi olduğu 1 Numaralı Omsk Acil Hastanesi, Navalnıy'ın fenalaştıktan sonra burada tedaviye alınmasıyla medyada geniş yer bulmuştu.


Murakovski, düzenlediği basın toplantılarında Navalnıy'ın ''Noviçok'' ile zehirlendiğini inkar etmiş ve kan şekerinin düşmüş olabileceğini öne sürmüştü.


Navalnıy, ailesinin isteği üzerine tedavisi için Rusya'dan hava ambulansı ile Berlin'deki Charite Hastanesi'ne götürüldü. Charite Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde 24 gün geçirdi. Hastane, Navalniıy'ın neyle zehirlendiğini tespit etmekte zorlanınca muhalif liderden alınan kan ve idrar örneklerini Münih'teki askeri laboratuvara gönderdi. Burada Navalnıy'ın Noviçok ile zehirlendiği tespit edildi.


Uzun süre komada kalan muhalif lider, yoğun bakımdan çıktıktan sonra bir süre daha tedavisi sürdü. Ardından 23 Eylül 2020'de taburcu edildi.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar