NATO Genel Sekreteri: Türkiye, NATO için çok önemli

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte Macron'un NATO yorumundan Türkiye ile ilişkilere pek çok kritik konuyla alakalı açıklamalarda bulundu.

Kurultay

NATO Genel Sekreteri: Türkiye, NATO için çok önemli

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" yorumuna değinen Stoltenberg, NATO'nun güvenlik alanında hayati yeri olduğundan bahsederek her gün bir milyara yakın insanı koruyarak ve on yıllarca savunma alanında katkı sağlayarak bunu kanıtladığını söyledi.

NATO ve Avrupa Birliği'nin (AB) birbirlerine rakip olmadığını ifade eden Stoltenberg, söz konusu taraflar arasında herhangi bir seçim yapmanın gereksiz olduğunu dile getirerek Norveç, İzlanda, Türkiye, ABD, Kanada ve Birleşik Krallık'ın Avrupa'nın güvenliği konusunda önemli rol oynadığını söyledi.

"TÜRKİYE'NİN JEOSTRATEJİK DURUMUNU İNCELEMEK YETERLİ"

Barış Pınarı Harekatına ilişkin de açıklama yapan NATO Genel Sekreteri, ekim 2019'da Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarette harekat ile ilgili endişelerini şu sözlerle dile getirdi:

"Bütün müttefikler harekatı eleştirdi ancak kimse Türkiye'nin NATO'daki yerini sorgulamadı. Türkiye, müttefiklerinin üslerini kullanmalarına izin vererek, DEAŞ ile mücadeleye katıldı. Türkiye, NATO bünyesinde Suriye ve Irak ile sınırda bulunan tek ülke. 3,6 milyon mülteciyi ağırlıyor. Türkiye, NATO için çok önemli. Bunu anlamak için haritaya bakmak ve Türkiye'nin jeostratejik durumunu incelemek yeterli. Bu, fikir ayrılığı bulunan konuları konuşmayı engellemeyecektir."

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar