NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye değerli bir müttefikimiz!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Beyaz Saray ile yaptığı görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin değerli bir NATO müttefiki olduğunu ve terörle mücadeledeki rolünün önemli olduğunu söyledi.

Kurultay

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye değerli bir müttefikimiz!

Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, DEAŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi'nin öldürülmesinden dolayı ABD'yi tebrik ederek, "Bu, uluslararası terörle mücadelede çok önemli bir kilometre taşı oldu." görüşünü paylaştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" ifadesine ilişkin Stoltenberg, NATO'nun uzun yıllardır olduğundan daha güçlü ve çevik olduğunu ifade etti.

"TÜRKİYE, TERÖR SALDIRILARI VE MÜLTECİLER KONUSUNDA EN ÇOK ETKİLENEN MÜTTEFİKİMİZ"

Suriye'nin kuzeyindeki krize yönelik siyasi bir çözüm gerektiğine dikkat çeken Stoltenberg, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin en çok terör saldırısına uğrayan ve 3,6 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan müttefikimiz olduğunu kabul etmemiz lazım. Evet Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki varlığına dair birçok farklı fikir var ama aynı zamanda Türkiye, değerli bir müttefikimiz ve terörle mücadeledeki rolü önemli."

Ayrıca Türkiye'nin, Rusya'dan aldığı S-400'lerin çok tartışma yarattığını kaydeden Stoltenberg, "Türkiye ile ABD arasında patriotlar da dahil olmak üzere savunma sistemleri konusunda süren konuşmaları memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar