NASA, Mars'a gidecek Orion Uzay Kapsülünü uzaya fırlattarak denemelere başladı

NASA, insanoğlunun gelecekte Mars'a yolculuk etmesinde önemli bir rol oynaması beklenen Orion uzay kapsülünü Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden fırlattı.

Kurultay

Orion'un test uçuşu başladı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi -NASA- derin uzay araştırmaları için tasarladığı uzay kapsülü Orion'u bugün Mars'a gönderdi.

Dün yaşanan teknik problemler ve hava şartları muhalefeti nedeniyle ertelenen uzay aracı Orion'un test uçuşu bugün başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Orion bu seferki yolculuğunu insansız gerçekleştiriyor. Orion'un testi, insan türünün Mars'a gidebilmesi için bugüne kadar atılan en büyük adım olacak. Dolayısıyla Orion,  insanları uzayın derinliklerine taşıyan ilk araç olacak.

Orion, NASA'nın 40 yıldan fazla süre sonra geliştirdiği ilk insan taşıyan uzay aracı olma özelliğini taşıyor.

Keşif uçuşu Test-1 (Exploration Flight Test-1) olarak adlandırılan denemede, Delta IV roketi dünyadan 5,800 kilometre uzağa giderek dünyanın yörüngesini iki kez turlayacak. Bu da Delta IV'ün, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan 14 kat daha uzakta olacağı anlamına geliyor. NASA'nın açıkladığına göre Orion, dünya atmosferine saatte 32,000 kilometre hızla geri dönecek.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar