Nalbandyan ABD'li siyasi yorumcularının sorularını yanıtladı

Ermenistan Dışişler Bakanı Edward Nalbandyan, New York'da katıldığı bir toplantıda "Azerbaycan'nın yapıcı olmayan" tutumunu eleştirmiş. Azerbaycan'ın topraklarını işgal eden, on binlerle insanın şehit edildiği ve bir milyon insanın yurtlarını terk etmelerine sebep olan Ermenistan yetkilileri, geçtiğimiz günlerde Dağlık Karabağ topraklarının kesinlikle geri verilmeyeceğini ifade etmişlerdi.

Kurultay

Nalbandyan'dan ABD'de ahlaksız açıklama!

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan New York'un önde gelen Siyasi Araştırmalar merkezlerinden birinde Dışilişkiler konseyinde ABD'li siyasi yorumcular ile bir araya geldi.

ABD Basın ve Enformasyon dairesinden verilen bilgiye göre buluşmada Edward Nalbandyan Ermenistan'ın dış politikasının öncellikleri, bölgesel sorunların ve şunların çözülmesi yolları konusunda Ermenistan'ın tutumu hakkında bilgiler verdi. Nalbandyan Dağlık Karabağ sorununun normalleşme sürecine değinerek Azerbaycan'ı suçladı.

Azerbaycan'ın yapıcı olmayan tutumu nedir?

Son zamanlarda Ermenistan'ın siyasi literatürüne eklediği "Azerbaycan'ın yapıcı olmayan tutumu" başlıklı yazıları medyada geniş yer almaya başladı. Peki Ermenistan yetkililerinin bu ifadelerle neyi kast ediyorlar?

Azerbaycan'ın tarihi toprakları olan Dağlık Karabağ, 1988 itibaren Ermeni işgalcileri tarafından katliamlar yapılmaya başlamıştı ve ülke toprakları 1994 kadar işgal edilmişti. Bu işgal Ermenistan'ın kendi gücü sayesinde gerçekleşmemiş, SSCB'nin dağılmasıyla onun resmi varisi olduğunu açıklayan Rusya, 1991 sonrasında Ermeniler'e askeri yardımı daha da artırmış ve Dağlık Karabağ'da katliam yapılmıştı.

Savaşa 1994 yılında Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'te imzalanan anlaşmayla ara verildi. Azerbaycan ve Ermenistan arasında görüşmeler devam ettiği bir dönemde, Rusya'nın onayı olmadığı için görüşmelerden hiç bir başarı çıkmamıştı.

Ermenistan'nın Azerbaycan'ı "yapıcı olmamakla" suçlaması tam da bu dönemde ortaya çıkmıştı. Söz konusu ifade, Rusya'dan bağımsız olamayan Ermenistan, bir türlü çizginin dışına çıkamaması ve hükumetin kendi süresini devam ettirebilmesi için, uluslararsı arenada ihtiyaç duyduğu bir tutum ve ifadeler bütünü olarak gözlemlenmişti. 

 Ermenistan tarafından, Azerbaycan'ın "yapıcı olmayan" tutumundan kast edilen, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ topraklarını geri istemesidir.

Osmanlı zamanında büyük mevkilerde bulunan Ermeniler, Türkler'in güvenine ihanet ederek, Rus ve İngilizler'in oyuncağı haline gelmiş ve sözde soykırım yalanını uydurmuşlardı. Ayrıca Ermeniler bu konuda kendi aralarında bölündüğü de bilinmekte. Bazıları bunu yalanlarken, bazıları tam tersini söylemeye devam ediyor.

ABD ve Rusya'nın desteğini alan ve son dönemde konuyu sürekli dile getiren Ermenistan, işgal ettikleri Dağlık Karabağ topraklarını geri vermek istememesi, kendi iradelerinin dışında bir konu olarak karşımıza çıkmakta.

 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar