Naim Süleymanoğlu'nun doğduğu evin müze olması için girişim başlatıldı

Bulgaristan Safran ve Organik Safran Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Hasan Tahirov, Naim Süleymanoğlu'nun doğduğu evin müze yapılması için bir girişim başlattı.

Kurultay

Naim Süleymanoğlu'nun doğduğu ev müze oluyor...

NAİM SÜLEYMANOĞLU'NUN EVİ YOK OLMAK ÜZERE

Olimpiyat şampiyonu ve dünya rekortmeni milli halterci Naim Süleymanoğlu'nun Bulgaristan'ın Momçilgrad (Mestanlı) ilçesinin Ptiçar (Ahatlı) köyünün küçük bir mahallesinde bulunan doğduğu ev yok olmak üzere. 

Kırcaali haber sitesinden edinilen bilgilere göre, dünya şampiyonu Türk haltercinin evinin aslına uygun olarak restore edilmesi için bağışları toplayacak bir Girişim Komitesi kuruldu. 

AMAÇLANAN RESTORASYON ETNOGRAFYA KOMPLEKSİ

Tahirov'un önerisi Naim Süleymanoğlu'nun doğduğu evin müze olması için Süleymanoğlu'nun evinin, çevresindeki çökmek üzere olan evlerle birlikte restore edilip 20. yüzyılın başlarından itibaren Rodoplar'da yaşam tarzını tanıtan bir tür etnografya kompleksi oluşturulması.

Tahirov, "Bir kahramana saygı, doğduğu evine saygı ile başlıyor, çünkü onun hayat hikayesi doğduğu evde başlar" dedi. Naim'in çocukken oynadığı meydandan tutup su içtiği kuyuya kadar her şeyin restore edilmesi gerektiğini kaydeden Tahirov, "Onu aramızdan ayrıldığı yaşında gösteren bir anıtın olmasını isterdim. Bulgaristan'a geldiği zaman yaptığı gibi evinin önünde düşünceli bir şekilde otururken gösteren bir anıt" ifadelerinde bulundu.

TAHİROV'UN DESTEK ÇAĞRISI

Tahirov, Süleymanoğlu'nun hemşehrilerine, takım arkadaşlarına, spor camiasına, toplumun önde gelenlerine ve iş dünyası temsilcilerine doğduğu evinin ve mahallesinin restore edilmesi için hayırseverlik girişimine katkı yapmaları çağrısını yaptı. Tahirov, "Ülkenin en iyi restorasyon uzmanlarının yardımcı olacaklarına inanıyorum. Sofya'daki Ulusal Taşınmaz Kültürel Mirası Enstitüsü de bu projeye angaje olacak" dedi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar