Myanmar halkı sokaklarda: Askeri diktatörlük değil, demokrasi istiyoruz

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da ordunun yönetime el koymasının tepki olarak protestolar sürüyor. 2020 yılının Kasım seçimlerinde hile yapıldığı gerekçe gösterilerek gerçekleştirilen askeri darbeye yönelik dün başlayan protestolar 2. gününde de devam ediyor.

Kurultay

Myanmar halkı sokaklarda: Askeri diktatörlük değil, demokrasi istiyoruz

Myanmar ordusunun ülke yönetimine el koyduğunu bildirmesinin ardından ülkedeki hareketlilik sürüyor. Ülkenin en kalabalık şehri Yangon'da meydanda bir araya gelen binlerce kişi, darbeden önce gözaltına alınan eski Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii'yi destek gösterisinde bulundu. Suu Çii'nin partisi Ulusal Demokrasi Birliğini (NLD) destekleyen kalabalık, "Askeri diktatörlük değil, demokrasi istiyoruz" diye sloganlar eşliğinde gösterileri sürdürdü

Yangon şehrinde dün binlerce kişinin protesto için sokaklara dökülmesinin ardından askeri yönetim, ülkede interneti bir süreliğine engelleme kararı aldı.

MYANMAR'DA DARBE: ORDU YÖNETİME EL KOYDU
Myanmar ordusu tarafından 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı öne süürülerek 1 Şubat'ta yönetime el konuldu, bir yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.
Devlet Başkanı Win Myint, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii ile iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliğinin (NLD) önde gelen isimleri gözaltına alındı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar