Müzisyen Leonard Cohen hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü Kanadalı yazar, şâir, söz yazarı ve şarkıcı Leonard Cohen, 82 yaşında hayatını kaybetti.

Kurultay

Leonard Cohen hayatını kaybetti

Sony Müzik Kanada'nın Facebook sayfasında yapılan açıklamada, "Efsanevi şâir, söz yazarı ve sanatçımızın vefat ettiğini derin üzüntüyle bildiriyoruz. Müziğin en saygın ve üretken bireyini kaybettik" denildi. Açıklamada ayrıca Leonard Cohen için daha sonra Los Angeles'ta bir anma töreni düzenleneceği bildirildi.

Kanada'nın Quebec bölgesindeki Montreal kentinde, 1934 yılında Polonya-Litvanya kökenli orta sınıf bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak doğan Cohen, ilk şiir kitabını 1956'da yayımladı.

Cohen, 1960'larda ağırlıklı olarak şiir ve roman yazıp münzevi bir hayat yaşadı. Yunan adası Hydra'ya taşınan ve "Hitler'in Çiçekleri" (1964), "Gözde Oyun" (1963), "Görkemli Kaybedenler" (1963) kitaplarını yayımlayan Cohen, 1970'lerde pop, kabare ve dünya müziği üzerine çalışmalar yaptı.

Leonard Cohen, 1980'li yıllardan itibaren ise bas bariton tonda şarkılar söyleyerek, aşk, din, cinsellik ve yalnızlığı konu edindi.

Kanada'nın en büyük sivil şeref madalyası "Companion of the Order of Canada" sahibi olan Cohen, "Canadian Music Hall of Fame" ve "Canadian Songwriters Hall of Fame"e de kabul edildi.

Yaklaşık 60 yıllık bir müzik kariyerine sahip olan Cohen, 82 yaşında yeni albümünü yayınladı.

Ünlü şarkıcı ve söz yazarı, "Beautiful Losers"la (Görkemli Kaybedenler) zirveye çıkarken, "Suzanne", "Bird on a Wire", "I'm Your Man" ve "Death of A Ladies Man", "So Long, Marianne" Cohen'in en bilinen eserleri arasında.

Cohen, 1967'de Vietnam Savaşı karşıtı konserlerde sahnelere çıktı. İsrail'de 2009'da konser vermesi nedeniyle Filistinlilerin tepkisini çeken Cohen'in Ramallah'ta konser talebi kabul edilmedi.

Bono, Björk, Roger Waters, Adrienne Rich, Jean Luc Godard ve diğer sanatçılar gibi Cohen'in de İsrail'deki konserini iptal etmesi gerektiğini bildiren gruplar, Cohen'e 2009'da Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi önünde "Tel Aviv'de sahneye çıkacaksan, İstanbul'da yerin yok" diye seslenmişti.

'Sanırım yakın zamanda peşinden geleceğim'

"So Long, Marianne" şarkısına ilham kaynağı olan Norveçli Marianne Ihlen'in yaşayacak birkaç günü kaldığını Temmuz ayında öğrenen Cohen, gönderdiği e-postada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Marianne, çok yaşlandığımız ve bedenlerimizin ayrı düştüğü zaman geldi. Sanırım ben de yakın zamanda peşinden geleceğim."

 

Haberin Kaynağı: Al Jazeera

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar