Mülteci karşıtı Pegida'nın lideri Lutz Bachmann mülteci oldu

Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) Başkanı Lutz Bachmann'ın ailesiyle birlikte Almanya'nın Dresden kentinden İspanya'nın Tenerife adasına taşındığı ortaya çıktı. Ülkelerindeki savaştan kaçarak Avrupa'ya sığınan mülteciler için "kir tabakası" ifadesini kullanan Bachmann, taşınma gerekçesi olarak kendisinin ve ailesinin güvenliğini gerekçe gösterdi.

Kurultay

Mülteci karşıtı mülteci oldu!

Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) Başkanı Lutz Bachmann'ın ailesiyle birlikte Almanya'nın Dresden kentinden İspanya'nın Tenerife adasına taşındığı ve birkaç aydır orada yaşadığı ortaya çıktı. Bachmann, ülkelerindeki savaştan kaçarak Avrupa'ya sığınan mülteciler için "kir tabakası" ifadesini kullanmıştı. 

Bachmann'ın kurduğu azınlıklara düşman PEGIDA grubu, ilk eylemini 20 Ekim 2014'te Almanya'nın Dresden kentinde düzenledi. Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla organize edilen ilk eyleme sadece 350 kişi katılmıştı. Pazartesi günleri yapılan gösterilere katılanların sayısı sürekli arttı, grubun 12 Ocak 2015'te düzenlediği gösteriye katılanların sayısı 25 bine kadar ulaştı.

Alman Sachsische Zeitung'un haberine göre, PEGIDA'nın son birkaç gösterisinde ortalarda görünmeyen Bachmann bir süredir ailesiyle birlikte taşındığı İspanya'nın Tenerife adasında yaşıyor. 

"Zulme uğruyorduk"

Haberler üzerine sosyal medya hesaplarından bir video paylaşan Bachmann, adada yaşadığını doğruladı. Taşınma gerekçesi olarak da eşinin Dresden'deki baskıyı kaldıramadığını gösterdi. Evlerine yönelik iki ayda dört saldırı gerçekleştirildiğini, zulme uğradıklarını savunan Bachmann, taşınma kararını kendisinin ve ailesinin güvenliği için aldığını söyledi.

Bu fotoğraftan sonra istifa etmişti

 

Bachmann, Ocak 2015'te kendisini Hitler'e benzeterek çektirdiği fotoğrafı Facebook sayfasında, "O tekrar burada" iletisi ile paylaşmış, azınlıklara yönelik de aşağılayıcı ifadeler kullanmıştı. Dresden Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmanın ardından mahkeme Bachmann'ı Ocak 2016'da "halkı kışkırttığı" gerekçesiyle suçlu bulmuştu. Bachmann, tepkiler üzerine PEGIDA başkanlığından istifa etse de son birkaç aya kadar Pazartesi yürüyüşlerine katılmaya devam ediyordu. 

 

Haberin Kaynağı: Al Jazeera

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar