Suriye Türkmen Meclisinden Çobanbey'de çoşkulu kongre

Suriye'nin Halep kentine bağlı Çobanbey ilçesinde Suriye Türkmen Meclisi 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

Kurultay

Suriye Türkmen Meclisinden Çobanbey'de çoşkulu kongre

Suriye Türkmen Meclisi 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Kilis'in Elbeyli ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Çobanbey ilçesinde yoğun güvenlik önlemleri kapsamında yapıldı. Türkiye ve Suriye'nin çeşitli bölgelerinden gelen Türkmenler salonu doldurdu.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran da, Suriye Türkmen Meclisinin toplantısına iştirak ederek, Suriye Türkmenlerine destek verdi.

Toplantıya Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'ın yanında Kilis Valisi Recep Soytürk de katıldı. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantıda "Özgür Suriye Marşı", Türkmen Meclisi kongre marşı ve İstiklal Marşı okundu.

"ZALİMLER SURİYE'DEN GİTMELİ"

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Muhammed Vecih Cuma konuşmasında, toplantıya katılan herkese teşekkür ederek, "İki amacımız var. Biri vatan, biri insan. Biz tüm Suriyeliler olarak, özellikle Türkmenler olarak vatanımıza dönmek istiyoruz. Vatanımıza dönmek için birkaç husus var. Bunlardan biri zalimler Suriye'den gitmeliler, bu sistemin gidip yerine demokratik bir sistemin gelmesi. Yeniden Suriye'ye dönmek için teröristler bu bölgelerden gitmeliler, yok edilmeliler. Suriye'de olan patlamaların ardında bu terör örgütleri var, ama bunları destekleyen, finanse eden, bunların reklamını yapan sözde süper güçler var. Biz Suriyelileri bıraksınlar, biz kendi kaderimizi çok güzel günlerde yapmaya hazırız. Üçüncü noktamız, o da güvenli bölge. Güvenli bölge oluşursa, biz çok hızlı bir şekilde, kitlesel bir şekilde vatanımıza dönüşe hazırız" dedi.

SURİYE GEÇİCİ HÜKUMERT BAŞBAKANI MUSTAFA'DAN TÜRKİYE VURGUSU

Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Abdurrahman Mustafa ise, Suriyeli Türkmenlerin verdikleri bedellerin karşılığını bulduğunu ifade ederek, "Bugün ben sizlere Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı olarak hitap ediyorsam, bu Suriye Türkmen Meclisinin sayesindedir. Bugün bir yerlere geldiysek, Suriye Türkmenleri Suriye denklemlerinde varsa, uluslararası platformda varsa, bu Suriye Türkmen Meclisi sayesinde olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin destekleriyle olmuştur. Suriye Türkmen Meclisinin iki kurulma amacı vardı; birincisi Suriye'de Türkmen birliklerini sahada düzenlemekti, birleştirmekti, ikincisi ise Suriye muhalefeti içerisinde yer alarak, Suriye'nin geleceğinde söz sahibi olmaktı. Allah'a şükür bugün geldiğimiz noktada bizim askerlerimiz, Fırat Kalkanı olsun, Barış Pınarı olsun, Zeytin Dalı operasyonu olsun öncü kuvvetleri olmuştur. Bununla gurur duyuyoruz. Ama maalesef uluslararası platform çok rahatsız oluyor" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar