Moskova'da Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek eylemi!

Rusya'nın başkenti Moskova'da, 30 Haziran 2020 tarihinde “Strateji 30” girişimi aktivistleri, tek kişilik eylemler düzenledi. Eylemlerde, Kırım Tatar siyasi tutsakların serbest bırakılması talep edildi.

Kurultay

Moskova'da Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek eylemi!

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARA DESTEK

Tek kişilik eylem düzenleyen aktivistler, "Free Ukrainians and Crimean Tatars", "Ben birlik olan Ukrayna'yı destekliyorum ve Donbas ile Kırım'ın işgalden kurtulmasını istiyorum", "Uzeir Abdullayev ve Teymur Abdullayev acil tıbbi bakımına ihtiyaç duyuyor" yazılan pankart açtı.

Ayrıca aktivistler, Rusya Anayasası'nda değişiklik yapılmasını öngören ve bugün tamamlanan referandumu da protesto etti. Sonucu şimdiden belli olan referandum ile beraber, Rusya'da Putin'in görev süresi uzarken, federasyon içerisindeki Türk ve Müslüman halkların hakları yok ediliyor.

HER AYIN 30'UNDA EYLEM DÜZENLİYORLAR

Rusya'da "Strateji-30" inisiyatif grubu aktivistleri, her ayın 30'unda "Siyasi Mahkum Günü" düzenliyorlar. Kampanya çerçevesinde aktivistler, tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması, Ukrayna'ya yönelik Rus saldırganlığına son verilmesi ve Kırım'ın işgaline son verilmesi gibi taleplerde bulundukları eylemler düzenliyorlar.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar