Moldova TürkAkım'dan gaz almak istiyor

Moldova Ekonomi ve Altyapı Bakanı Brınzan'ın, TürkAkım'dan doğal gaz almak için Gazprom'la görüştükleri yönündeki ifadeleri basına yansıdı.

Kurultay

Moldova da gaz istiyor!

Moldova Ekonomi ve Altyapı Bakanı Vadim Brınzan, TürkAkım doğal gaz boru hattı projesi üzerinden gaz almak için Rus enerji şirketi Gazprom ile görüştüklerini duyurdu.

GAZPROM BU YIL SONA ERİYOR
Moldova'nın başkenti Kişinev'de Brınzan, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl Gazprom ile imzaladıkları doğal gaz alım anlaşmasının bu yıl sona ereceğini belirtti.
TürkAkım projesinden doğal gaz ithal etmek istediklerini dile getiren Brınzan, "TürkAkım'dan gaz almak için Gazprom'la görüşüyoruz." dedi.

AVRUPA KOMİSYONU ARABULUCU OLACAK
Brınzan, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan ve Moldova arasında bir istişare platformu oluşturmak istediklerini ifade ederken, "TürkAkım'ın teknik ve ekonomik açılarını değerlendirmek istiyoruz. Avrupa Komisyonu söz konusu platformun arabulucusu olacak." diye konuştu.

İKİ HATTAN OLUŞACAK
Rus gazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru hattı, her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattan oluşacak.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar