Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Yunanistan'ın deniz yetki alanlarını ve egemenliğini koruması için her zaman yanında olacaklarını söyledi

Resmi ziyaret kapsamında Atina'ya giden Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, özellikle Doğu Akdeniz ile ilgili Yunanistan'a bir dizi destek mesajı verdi. Ağustos ayında iki ülke arasında imzalanan deniz yetki alanları anlaşmasının önemine sıkça değinen Sisi, iki ülkeyi yakınlaştıran bu gibi anlaşmalar imzalamaya devam edileceğini söyledi.

Kurultay

Sisi'den Yunanistan'a Doğu Akdeniz desteği: Hep yanınızdayız

BBC'de yer alan habere göre, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Atina'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaretinde Yunan mevkidaşı Katerina Sakelaropulu ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile görüştü. Temasları sonrası açıklamalarda bulunan Sisi, "Mısır, güvenliğini ve deniz sınırlarını koruması için her zaman Yunanistan'ın yanında yer alacaktır." ifadelerini kullandı.

 

Yunan Başbakan ise açıklamalarında yine Türkiye'yi hedef aldı. Türk hükûmetini saldırgan tutumlar sergilemekle suçlayan Miçotakis, Mısır ve İtalya ile yaptıkları deniz yetki anlaşmalarını hatırlatarak Türkiye'yi de iş birliğine davet etti.  Miçotakis, "Ülkeler arasındaki bu barış ve işbirliğini öngören anlaşmalar iyi niyet ve iyi komşuluk ilkelerine saygı çerçevesindedir; Türkiye'deki liderler de saldırganlık siyasetini bir yana bırakmalı ve Doğu Akdeniz'de ülkeler arasında yaptığımız bu işbirliğine katılmalı" şeklinde konuştu.

 

Miçotakis'in ABD'de gerçekleşen başkanlık seçimlerine dair, ''ABD; Doğu Akdeniz ve Ortadoğu'daki barış ve güvenliğin teminatı olacak. '' şeklindeki sözleri ise dikkat çekti.

Haberin Kaynağı: BBC TÜRKÇE

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar