MHP'li milletvekilleri Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan ve İsmail Ok'tan Ümit Özdağ'a destek

MHP'den ihraç edilen edilen MHP Genel Başkan Adayı Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu, İsmail Ok ve Nuri Okutan düzenledikleri basın toplantısında Başkanlık sisteminin Türkiye'yi bölünmeye götüreceğini açıkladılar. Milletvekilleri, Özdağ'ın ihracını da kınadı. Özdağ, ihraç edilmesine, "Mesele benim ihraç edilmem meselesi değil, ben bundan 10 yıl 2 gün önce yine ihraç edilmiştim, demek her 10 sene de bir ihraç zamanı geliyor" diyerek esprili bir şekilde yaklaştı.

Kurultay

4 Milletvekil bir kez daha: Başkanlığa hayır!

MHP'den ihraç edilen Genel Başkan adayı ve Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ve Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek, Başkanlık sistemine böyle bir atmosferde gidilmesine tepki gösterdiklerini açıkladı. 

HALAÇOĞLU: TABANDA ÇOK BÜYÜK TEPKİ VAR

İlk sözü alan Halaçoğlu, "Parlamenter sistemde ne eksiktir. Yasa mı çıkartılamamaktadırlar yoksa çıkardıkları yasayı mı uygulamakta zorluk çekmektedirler. Bunların hiçbirisi değildir. MHP yönetimi sözünde duracaksa Başkanlık sisteminin gelmemesi gerekiyor. Çünkü daha önce Başkanlığa destek verilmeyeceği açıklanmıştı.Tabanda çok büyük bir tepki var başkanlığa karşı. Türk milletinin de tek başına bir kişiye ülkeyi yönettirmeyi istemediğini biliyoruz. Bu konunun Meclis'ten geçmemesi için elimizden geleni yapacağız. Sadece MHP içerisinden değil, AKP içerisinden de başkanlığa karşı olacak vekiller olabilir."

OKUTAN: OMUZ OMUZA VERELİM

Nuri Okutan ise,  "Türkiye bir kuşatılmışlık altında. Burada muhalefet ve iktidar omuz omuza durarak bu kuşatılmışlığı kaldırmalı. Hepimiz omuz omuza vererek bu sistemdeki problemleri giderelim." diye konuştu.

OK: BİZ MUHALİF DEĞİL, MHP'NİN TA KENDİSİYİZ

Balıkesir Milletvekili Ok da, "Balıkesir'de hafta sonu tam 10 ilçeyi gezdim. Balıkesir'de ilçelerin yapısı aslında tüm Türkiye'nin resmi niteliğindedir. Yaptığım gözlemlerimde gördüm ki burada yaşayan vatandaşlar başkanlığa, rejim değişikliğine ya da partili başkanlık gibi girişimlere karşılar. Seçimdeki en büyük söylemimiz başkanlığa karşı duruşumuzdur. Türkiye Cumhuriyet devletinde yapılacak rejim değişikliğinin, Bahçeli'nin o günkü söylemiyle "Başkanlık, Türkiye'ye bölecek" dedi... Biz de öyle söyledik. O sözlerimizin arkasındayız. O yüzden biz muhalif değil, MHP'nin tam kendisiyiz, tabanız..."

ÖZDAĞ: TÜRK SİYASETİNİ UYARIYORUZ

MHP'den ihraç edilen Ümit Özdağ yaptığı konuşmada, "Güvenlik nedeniyle, Ankara'da 30 Kasım'a kadar her toplantı ertelenirken, cemevlerinde aşure bile dağıtılamıyor. Siz, Başkentinizin güvenliğini bile sağlayamıyorken Türkiye'yi nasıl böyle bir referandum gerginliğine sokarsınız. %83 oy almış bir rektör bile atanamıyorken, Başkanlık sistemini getirmenin Türkiye'yi nasıl bir tehlike beklediğiniz görebiliyoruz. Türk siyasetini uyarıyoruz. Beka sorunu yaşayan ülkeler, sistem değişikliği yapmaz. Dünya tarihinde bunun örneği yoktur. Bunun bedelini toplum ağır öder. Recep Tayyip Erdoğan bir çok kez "Kandırıldım, Allah beni affetsin" diyerek milletinin karşısına çıkmış bir liderdir. Eğer yine kandırıldıysa onun başkanlık sisteminin bedelini Türkiye Cumhuriyet ödememelidir. Türkiye en azından bu ağır baskılı dönem aşılana, bu konunun ertelenmesini istiyoruz."

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar