MHP Başkanlık Divanı toplandı, AKP'nin anayasa teklifini görüştü: Sonuç Grup toplantısında

Devlet Bahçeli başkanlığında toplanan MHP Divanı'nda, AKP'nin Başkanlık (Cumhurbaşkanlığı) sistemi ve anayasa değişiklik teklifi ele alındı. Toplantı sonrası açıklama yapılmazken, Bahçeli'nin yarınki parti grup toplantısında AKP'ye olumlu veya olumsuz sinyal vermesi bekleniyor. Edindiğimiz bilgilere göre, teklifte bir kaç değişiklik yapılmasıyla olumlu yanıt verileceği...

Kurultay

MHP, AKP'nin anayasa teklifini görüştü

MHP Başkanlık Divanı, Devlet Bahçeli başkanlığında Parti genel merkezinde yaklaşık bir saat süren toplantı yaptı. Toplantının ardından açıklama yapılmazken, AKP'nin anayasa teklifinin görüşüldüğü öğrenildi.

Bahçeli, AK Parti'den geçen hafta gelen taslak ve MHP hukukçularının çalışmalarını divan üyelerine anlattı.

"Tepki çektiği için başkan değil, yetkili cumhurbaşkanı olarak getirilen teklif"in ana hatları üzerinde konuşulan toplantıda, MHP'nin üniter yapı ve "Anayasa'nın ilk dört maddesinin ruhunda yatan anlayış" konusundaki hassasiyetlerine bir kez daha dikkat çekildi belirtiliyor.

MHP'nin, "zarfa değil mazrufa baktığı için devleti yönetme yetkisinin başbakandan cumhurbaşkanına geçmesine yönelik bir eleştirisi olmadığı" belirtilen toplantıda, "cumhurbaşkanının devleti yönetirken yapacağı eylemlerinin şeffaf, denetlenebilir ve hesap verebilir olması"nın öneminde olması gerektiği belirtildi.

Bahçeli toplantıda, büyük yetkilerle donatılan cumhurbaşkanının, yetkilerini kötüye kullanması durumunda soruşturma başlatılabilmesi için, 330 ve Yüce Divan'a sevk için 367 sayısının önemi üzerinde durduklarını söyledi.

Bahçeli'nin Salı günü TBMM parti grubunda yapacağı konuşmada, söz konusu teklife de değinmesi bekleniyor.

Kurtulmuş: MHP son noktayı koyacak

Konu, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'a da soruldu. Yeni anayasa kapsamında MHP ile yapılan görüşmelere ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, görüşmelerin olumlu ilerlediğini belirtti. MHP'nin henüz teklifi değerlendirip son noktayı koymadığını ifade eden Kurtulmuş, "Milliyetçi Hareket Partisi bir karar verecek, son noktayı koyacak, ondan sonra 330 aşılacak olduğu anlaşıldığı takdirde tabii ki hızlı bir şekilde konu Meclis gündemine getirilecektir" dedi.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar