Meteoroloji'den toz uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz bölgesi için toz taşınımı uyarısında bulunuldu. Türkiye'nin büyük bir bölümünde yerel olmak üzere kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışların görülmesi bekleniyor.

Kurultay

Meteoroloji'den toz uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin büyük bir bölümünde yerel olmak üzere kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışların görülmesi bekleniyor. Yağışların; öğle saatlerinde Bolu, Karabük, Kastamonu, Erzurum ve Ağrı çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. İç bölgelerde sıcaklar bugün 1 ila 3 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu, zamanla yurdun batı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli olarak esecek.
 

Yağış, kül bulutu ve toz taşınımı uyarısı

Yağışların; Bolu, Karabük, Kastamonu, Erzurum ve Ağrı çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, taşkın v.b.) ilgililerin ve yurttaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekiyor. Kül bulutunun, 20.000 ila 35.000 feet arasında Marmara'nın güneybatısını hafif olarak etkilemesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekiyor. Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz'de toz taşınımı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara (hava kalitesinde düşme, görüş mesafesinde azalma, çamur şeklinde yağış, vb.) karşı ilgililerin ve yurttaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekiyor.

Bölgelerde hava durumu

Yapılan tahminlere göre bugün bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Bölgede toz taşınımı bekleniyor.

Ege: Parçalı ve çok bulutlu, kısa süreli olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Bölgede toz taşınımı bekleniyor.

Akdeniz: Parçalı ve çok bulutlu, batısı (Antalya, Burdur, Isparta) ile Kahramanmaraş çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Bölgede toz taşınımı bekleniyor.

İç Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Bölgede toz taşınımı bekleniyor.

Batı Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinde Bolu, Kastamonu ve Karabük çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölgede toz taşınımı bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz aralıklı, Orta Karadeniz akşam saatlerinden itibaren sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Orta Karadeniz'de toz taşınımı bekleniyor.

Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinde Erzurum ve Ağrı çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı bulutlu, Diyarbakır ve Adıyaman çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Haberin Kaynağı: Cumhuriyet

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar