Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı

Türkiye'nin büyük bölümü yağışlı geçecek. Genellikle yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Eskişehir ve Kütahya'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların, akşam saatlerinden itibaren Samsun, Amasya, Tokat, Çorum, Kırıkkale, Yozgat ile gece saatlerinde Tokat, Ordu, Giresin ve Trabzon çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Kurultay

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan değerlendirmelere göre, Sıcaklıklar, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve doğusu, Marmara ve Batı Karadeniz'de 2 ila 4 derece azalacak, güney bölgeler ile Doğu Karadeniz'de 3 ila 5 derece artacak. Rüzgar, Kuzey, iç ve batı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı (Karayel), doğu bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden orta kuvvette, sabah saatlerinde Doğu Anadolu'da öğle saatlerinde ise Doğu Anadolu ile İç Anadolu'nun kuzeydoğusunda kuvvetli olarak (30-40 km/s) esecek.

Uyarılar

Kuvvetli yağış: Yağışların akşam saatlerinden itibaren Samsun, Amasya, Tokat, Çorum, Kırıkkale, Yozgat, gece saatlerinde Tokat, Ordu, Giresin ve Trabzon çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, taşkın ve heyelan) tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor.

Kuvvetli rüzgar: Rüzgarın; Doğu Anadolu ile İç Anadolu'nun kuzeydoğusunda kuvvetli olarak (30-40 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (doğalgaz ve soba kaynaklı zehirlenmeler vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor.

Toz taşınımı: Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun güneyi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde toz taşınımı beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara karşı (görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, çamur şeklinde yağış vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor.

Kar erimeleri ve çığ: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde kar erimeleri ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.

 

Soba zehirlenmelerine dikkat

Yapılan bir diğer açıklamada ise kuvvetli rüzgar dolayısıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da soba zehirlenmeleri olabileceği uyarısında bulunuldu. Açıklamada, rüzgarın; bugün (Pazar) Doğu Anadolu'nun doğusunda, yarın Doğu ve Güneydoğu bölgesinin tamamında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerinden kuvvetli esmesi beklendiğinden başta soba zehirlenmeleri olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve yurttaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.


 

Haberin Kaynağı: Cumhuriyet

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar