Mesut Barzani ile Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi ve yöneticileri görüştü

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak Türkmen Cephesi (ITC) lideri Erşat Salihi ve yönetim kurulu üyeleriyle kritik bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Musul operasyonu değerlendirilirken, Türkmen ve Kürt halkları arasında birlik ve beraberlik için çözümler arandığı ifade edildi.

Kurultay

Mesut Barzani ve Erşat Salihi arasında kritik görüşme

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak Türkmen Cephesi ITC ile Kürdistan Demokratik Partisi KDP arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi ve ITC Yürütme Kurulu üyeleri ile Erbil'e bağlı Selahaddin'deki özel bürosunda görüştü.

Görüşmede, ülkede yaşanan son gelişmeleri, yaşanan siyasi kriz ve güvenlik ihlalleri ile ikili ilişkilerin daha güçlendirilmesi ve Türkmen halkı ile Kürt halkının hakları konuları ele alındı. Ayrıca Musul'un kurtarma operasyonu ve burada Türkmen gücünün de yer alması, Kürt Hükûmeti ile Merkezi Hükûmetin işbirliği ve bu konuların gerçekleşmesi için ortak komisyonların kurulması konuşuldu.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, Kürt Hükûmeti ile merkezi hükûmet arasındaki sorunların bir an önce diyalog ve görüşmelerle çözülmesini ifade ederken, Kuzey Irak'taki siyasi partiler arasındaki sorunların da tüm siyasi partiler arasında ortak görüşle çözülmesini dile getirdi. Salihi, bazı küçük görüş ayrılığı olsa da, mutlaka birlik, beraberlik ve işbirliği içinde ortak görüşle çözümler aranması gerektiğini söyledi.

IKBY Başkanı Mesut Barzani ise, Türkmen Halkı'nın çok zarar gördüğünü ve Kürt kardeşleri gibi eski rejim zamanında büyük mazlumiyete maruz kaldıklarını belirtti. Barzani, "Türkmenlerin mutlaka hem Kürdistan'da hem de Bağdat hükûmetinde siyasi arenada yer almalarını ve temsil edilmeleri gerektiğini kaydederken, "Türkmen halkı Irak Halkı'nın önemli bir unsurudur ve bu da doğal bir haklarıdır "dedi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar