Mersin Ülkü Ocaklarından, Kırım Tatar Sürgünü anması

Mersin Ülkü Ocakları, 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgününü andı.

Kurultay

Mersin Ülkü Ocaklarından, Kırım Tatar Sürgünü anması

Mersin Ülkü Ocaklarının "Bunları Biliyor Musunuz? adlı eğitim programının ilk bölümünde 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü konusu işlendi. Ayrıca programın sonunda sürgün kurbanları anıldı ve "Unutmadık, unutmayacağı" mesajı verildi.

Video ile birlikte bir de mesaj yayımlayan Mersin Ülkü Ocakları, "Bu vesile ile, sene-i devriyesinde sürgün sırasında ve sonrasında kaybettiğimiz soydaşlarımızı rahmet ile anıyoruz." diye bildirdi.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin'in emriyle 18 Mayıs 1944'te Kırım'daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu'da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya'ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46'sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989'un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım'a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya'da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini "Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü" olarak ilan etti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar