Merkel: Sığınmacılar için Türkiye'ye ek mali desteğe hazırım

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Schengen Bölgesinin korunmasına büyük önem verdiklerini belirterek, "Türkiye ile anlaşmamızın sebebi de budur. Doğru bir şekilde diyalog kurabilmemizin tek yolu da bu. Bu konuda üzerine büyük bir sorumluluk alan Türkiye'ye ek yardımda bulunmaya da hazırım." dedi.

Kurultay

Merkel: Sığınmacılar için Türkiye'ye ek mali desteğe hazırım

ALMANYA'DAN, HIRVATİSTAN'A DÖNEM BAŞKANLIĞI BOYUNCA DESTEK

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Halk Partisi (EPP) Genel Kuruluna katılmak üzere geldiği Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de, Hırvat mevkidaşı Andrej Plenkovic ile bir araya geldi.Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamada bulunan Merkel, Hırvatistan ile Almanya'nın gelecek yıl Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını paylaşacaklarını hatırlatarak, Hırvatistan'a dönem başkanlığı süresince destek vereceklerini belirtti.

Hırvatistan sınırında düzensiz göçmenlerle yaşanan sorunlara da değinen Merkel, "Almanya, dış sınırlarını korumak zorunda olan bir ülke olarak, sığınmacı ve göçmenler konusunda tecrübeli, ancak söz konusu Schengen Bölgesi'nin tam ortasında olan bir ülkeyse durum farklı bir boyut kazanıyor." diye konuştu.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar